11 faktů o penězích, kterými každého ohromíte

Author: Alexey Krasavin; License: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/; Mods: Photo croped.

Sdílejte

Peníze jsou v našem světě všudypřítomné. Jedni v nich vidí příčinu veškerého zla a lidské nerovnosti, jiní na ně nedají dopustit. Faktem ovšem je, že bez peněz se v dnešním světě prakticky neobejdeme. Každá bankovka má za sebou originální příběh, který by často vydal na hollywoodský trhák. Velké i malé příběhy mají za sebou ale také peníze jako celek. Věděli jste, proč jsou mince vroubkované? Nebo kolik peněz sežraly krysy Pablu Escobarovi? Že ne? Přečtěte si náš článek, ať si máte s přáteli v hospodě o čem vyprávět.

  1. Peníze jsou špinavější než váš záchod

Už naše maminky nám říkaly, abychom si po hraní s penězi umyli před jídlem ruce. A už tehdy věděly, proč to dělají. Peníze totiž často obsahují více bakterií než záchodová mísa. Čím jsou v oběhu déle, tím jsou špinavější. Průměrná evropská bankovka obsahuje až 26 tisíc bakterií. Nejšpinavějšími penězi v Evropě jsou podle studie MasterCard britská libra, dánská koruna, či ruský rubl. Přitom pouhých 11 % Dánů a Britů si po kontaktu s penězi myje ruce. U Čechů to je 19 % lidí, zatímco v Turecku celých 40 %.

  1. Bankovky jsou vyrobeny z textilu či plastů

Je to tak. Vaše obnošené tričko může jednou stát stovky dolarů. Bankovky se totiž vyrábějí z bavlněného papíru, do kterého se někdy přidává len či další prvky. Bavlněný papír se přitom vyrábí ze zbytků starého oblečení. Ne všechny státy ale sázejí na bavlnu. Australské bankovky jsou vyrobeny z polymeru, tedy z plastu. Takové bankovky vydrží v oběhu až 2,5x déle a jsou překvapivě také ekologičtější. První plastové bankovky už začala testovat také Velká Británie, která je ve větší míře nasadí tento rok. Dočkáme se jich časem i u nás?

  1. Bankovky velmi dobře vedou teplo

Bankovky jsou sice samy o sobě hořlavé, ale jsou tak dobrými vodiči tepla, že je za určitých okolností nepropálíte, ani kdybyste se stavěli na hlavu. Pro názornost si vyzkoušejte jednoduchý test s cigaretou. A abyste z toho vyšli bez následků, zkuste ho na chamtivém kamarádovi. Vytáhněte z peněženky jakoukoli bankovku a přiložte mu ji pevně na ruku. Mezi kůží a bankovkou nesmí být žádný vzduch. Nabídněte mu, že pokud bankovku propálí cigaretou, je jeho. Pokud jste dostatečně škodolibí, budete mít na dlouhou dobu postaráno o bezplatnou zábavu.

  1. Vroubky na mincích zabraňovaly padělání

Zatímco dnes se vroubky na obvodu mincí používají především pro jejich jednoduché vizuální a pohmatové rozlišení, dříve tomu tak nebylo. V dřívějších dobách byly ještě mince raženy z drahých kovů jako stříbro či zlato. To inspirovalo nejrůznější temné živly k tomu, aby se přiživovali na úkor druhých a na úkor státu. Mnozí lidé oškrabávali obvod mincí a tyto výškrabky poté prodávali zlatníkům. Tím samozřejmě nenápadně a téměř nepostihnutelně znehodnocovali mince v oběhu a snižovali jejich reálnou cenu. Po zavedení vroubků tyto pokusy ustaly. Přeci jen ohoblovat nenápadně kulatou minci je mnohem snazší než se pracně pokoušet znovu perfektně vyrýt desítky vroubků po obvodu.

  1. Bankovky za miliony korun

Nejen státy, které trpí vysokou mírou inflace, vydávají milionové bankovky. V historii najdeme bankovky, které svoji hodnotou přesahovaly v přepočtu na dnešní ceny miliony i desítky milionů korun. Takovou bankovku byste našli třeba v Británii. Byla vydána v roce 1948 jako dočasný platební prostředek během rekonstrukce Británie pomocí Marshallova plánu. Byla přitom stvořena pouze pro americkou vládu a po několika měsících byla zrušena. Její hodnota byla přesně jeden milion liber. V roce 2008 byla jedna ze dvou dochovaných bankovek vydražena za 120 tisíc dolarů. V USA byla zase v roce 1934 vydána bankovka v hodnotě 100 tisíc dolarů. Do roku 1969 byly k vidění také bankovky v hodnotě 10 tisíc dolarů. Protože nebyly moc používané, došlo postupně k jejich stažení. V oběhu však je stále několik kusů a je stále možné s nimi zaplatit. Rozměnit na benzince je ale nezkoušejte.

  1. Čínské prvenství a vyříznutá srdce

Jako mnoho jiných věcí, také papírové peníze se poprvé objevily v Číně. Bylo to v 7. století, tedy skoro o tisíc let dříve než se používání bankovek rozšířilo v Evropě. Brzy po rozšíření papírových peněz se v Číně objevili jejich první padělatelé. Vládnoucí dynastie si to však nenechala líbit a zavedla drakonické tresty. Každému, kdo byl usvědčen z padělání bankovek, bylo jednoduše vyříznuto srdce. Jiný kraj, jiný mrav. Čína byla také první zemí, která zažila v souvislosti s nadměrnou výrobou papírových peněz zničující inflaci. Proto v 15. století od jejich používání upustila a vrátila se k nim až o několik století později.

  1. Pouze 8 procent peněz existuje v hotovosti

Svět zažil dvě vlny skokového rozšíření množství peněz v oběhu. První vlna nastala poté, co státy opustily zlatý standard a přestaly krýt nově vydávané bankovky zásobami zlata. Druhá vlna nastala po digitalizaci peněz. Veškerá hotovost světa nyní tvoří pouze 8 % peněz, které jsou v oběhu. Představte si, co by se stalo, pokud by Zemi zasáhla například velmi silná sluneční erupce a došlo by ke kolapsu elektrické sítě. O kolik peněz by svět v tom okamžiku přišel.

  1. První bankomat byl vymyšlen ve vaně

První úspěšný automatický bankomat s nepřetržitým výdejem peněz byl instalován v Londýnské pobočce banky Barclays v roce 1967. Jeho vynálezce John Shepherd-Barron přitom na myšlenku výdejního stroje přišel ve vaně, podobně jako Archimedes na svůj slavný zákon. Jaký další převratný objev se ve vaně zrodí, se můžeme zatím pouze dohadovat.

  1. Krysy sežraly Escobarovi miliardu dolarů ročně

Zní to až neuvěřitelně. Nejznámější drogový boss světa Pablo Escobar nashromáždil během svého života takové bohatství, že ho v roce 1989 časopis Forbes zařadil na sedmé místo v žebříčku nejbohatších lidí světa. Všechny své peníze přitom držel v hotovosti. Bylo jich tolik, že je jednoduše držel v obrovském skladišti, kde se mu do nich nepozorovaně pustily krysy. Celkem mu tyhle potvůrky sežraly 10 miliard dolarů. Kam se na ně v tomto ohledu hrabe nejdražší pes světa.

  1. Skoro na všech dolarech najdete kokain

Když už jsme se dotkli Escobara, zakončíme náš výčet další drogovou zajímavostí. Devět z deseti dolarových bankovek ve Spojených státech obsahuje podle studie z roku 2009 stopy kokainu. Jestliže každá bankovka má svůj jedinečný příběh, v něčem se přeci jen podobají. Žijí velmi dobrodružný život. Není to ovšem tak, že by všechny bankovky byly použity na šňupání této drogy. Většina z nich se prostě jenom ocitla v rukách drogových dealerů nebo byla uložena v bankomatech spolu s jinými drogovými bankovkami a kontaminovala se při výdeji hotovosti.

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz