6 důvodů, proč je třeba mít domácí pojistku na blbost

Author: Olgierd Rudak; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped.

Sdílejte

Máte psa, kočku, krokodýla nebo malé děti? Jezdíte rádi na hory nebo sportujete? V takovém případě jistě máte také zařízené pojištění odpovědnosti v běžném životě, neboli pojistku na blbost. Bez ní bychom totiž na vašem místě odhlásili vodu, elektřinu a zabarikádovali se doma, kde bychom se živili oprávněným strachem z toho, co se může tam venku stát. Zatímco pracovní pojistka na blbost není žádná hitparáda, toto pojištění vám zachrání krk téměř v každé situaci. A od doby, kdy platí nový občanský zákoník, to platí dvojnásob. Odškodnění za statisíce i miliony totiž nyní nejsou ničím výjimečným. Nevěříte? Čtěte dál a za pár minut budete žhavit drát na svého poradce či pojišťováka.

Bez peněz se psem ven nelez

Příběh paní Aleny je jako vystřižený z pojišťovacího žurnálu, nebo v tomto případě z černé kroniky nepojištěných. Alena je obyčejná starší žena, jejíž jedinou radostí je její pes. Děti vyrazily do světa, dělají kariéru a na návštěvu malé vesničky na jihu Čech nemají moc času. Alena si tedy pořídila křížence labradora a retrievera. Pes je hodný, nekouše, na procházkách běhá většinou volně. Kousek za vesnicí vede cyklostezka, kterou hojně využívají turisté. Alena tudy chodí pravidelně a nikdy se nic nestalo. Ale jednou pes vběhl pod kolo holandské turistce. A jelikož šlo o turistku v důchodu, děly se věci. Paní spadla tak nešťastně, že si polámala, co mohla. Za několik měsíců přišel Aleně dopis v angličtině, ve kterém právník turistky požadoval odškodnění ve výši 300 tisíc korun. Bylo v tom zahrnuté poškozené kolo, brýle za dva tisíce euro, převoz do Nizozemska a dvouměsíční léčení. A jelikož Alena je za psa odpovědná, musí škodu skutečně zaplatit.

 

Srážka s blbcem

V roce 2006 otřásl Českem případ chlapce Karla sraženého autem mimo přechod. Řidič chlapce naložil do auta, odvezl do lesa a tam ho nechal napospas osudu. Případ je ovšem zajímavý také svým průběhem. Řidič, který byl nakonec odsouzen, srazil Karla služebním vozem. Jelikož se nehoda stala mimo přechod pro chodce, zažaloval majitel firmy, které auto patřilo, Karla kvůli náhradě škody. Karel byl totiž viníkem dopravní nehody a vstupoval do vozovky na místě, na kterém neměl co dělat. Škoda na autě tehdy byla 34 tisíc korun. Případ byl řádně projednán a soudkyně nakonec rozhodla, že Karel nic platit nemusí. Ovšem paradoxně pouze díky tomu, jak se zachoval řidič auta. Potrestat chlapce nutností náhrady škody by vzhledem k okolnostem bylo podle soudkyně v rozporu s dobrými mravy. Jinými slovy, pokud by řidič Karlovi pomohl, musel by Karel škodu zaplatit.

Tento konkrétní případ si můžeme s trochou představivosti jednoduše upravit a vyjdou nám mnohem vyšší částky. Malé dítě nebo i pes vběhnou do vozovky. Řidič v novém Audi se jim vyhýbá a narazí do protijedoucího auta. Škoda na vozech ve stovkách tisíc. Spolujezdec se navíc při nehodě zranil. Škoda na zdraví další stovky tisíc.

 

Nebezpečná lyžovačka

Pokud jezdíte na lyžích či snowboardu, určitě jste si toho všimli. Lidí na sjezdovkách je stále více a jako na potvoru přibývají hlavně takzvané jalovice. Tedy lidé, kteří se na svahy vydají jednou za dva roky na pár dní a nikdy se to pořádně nenaučí. Tito lidé jsou stejně nevypočitatelní jako děti. Místo, aby si všimli toho, že se na ně řítíte šusem ve svém oblíbeném rychlém pruhu u lesa, jako na potvoru vám tam vždycky vjedou. Následky bývají často tragické. Otřesy mozku, zlomeniny, trvalé následky. Samozřejmě, že ne všichni jezdíme jako blázni, ale děti a začátečníci dokáží překvapit i zkušeného lyžaře. A poslední roky se v zimě pravidelně objevují v médiích zprávy o tom, jak rostou žaloby v souvislosti se zraněním na horách. Jelikož jde o zdraví, může vás taková sranda vyjít na statisíce i miliony. V roce 2013 například vyplatila pojišťovna Allianz částku 1,3 milionu rakouské lyžařce, která si po srážce s jejím klientem zlomila nohu.

 

Horor ve školičce

Představte si, že jako každý den vstanete, dáte dítě do školky, jdete do práce…a odpoledne zjistíte, že jste možná o deset milionů chudší. Přesně tak, deset milionů! Zdá se vám to přehnané? Jde o skutečný příběh, který řešila jedna z pojišťoven. Rodina měla holčičku v první třídě. O přestávce děti někde sehnaly prázdnou PET lahev a naplnily ji vodou. Začaly se s ní pošťuchovat a holčička lahví omylem praštila svého spolužáka do varlat. Ovšem praštila ho tak nešťastně, že se po několika měsících a řadě vyšetření ukázalo, že chlapec pravděpodobně nebude moci mít už nikdy své vlastní děti. Rodina byla sice pojištěna na škodu 10 milionů, ovšem v takovémto případě to nemusí stačit. Nejen, že se chlapci samotnému výrazně zhorší kvalita života, ale rodiče, tetičky a prarodiče, kteří se všichni těšili na chlapcovy potomky, mohou také žádat odškodnění a někteří ho dokonce požadovali. Pojišťovna se tak hodně zapotila, aby s poškozenými vyjednala mimosoudní náhradu do částky 10 milionů.

 

Zase ti sousedi

Sousedské soužití má často k idylce daleko. Když se ale ještě přidají škody na majetku a peněžní odškodnění, nejčastěji byste souseda zastřelili. Přitom škoda způsobená sousedovi je bezkonkurenčně nejčastější událostí, kterou pojišťovny řeší. Nejčastěji jde přitom o vytopení souseda. Děti se cachtají ve vaně, praskne vám hadice od pračky, kočka omylem otočí kohoutkem. Takové škody se sice pohybují v řádech spodních desítek tisíc, ovšem mohou jít i do milionů. Například pojišťovna Kooperativa takto platila za vytopenou domácnost celých 1,8 milionu korun.

 

K odlehčení na závěr

Uvedené příklady jsou sice dramatické, ale jde o názornou ukázku toho, že pojistka na blbost vám může jednoduše zachránit život. Kdo by se chtě jednoho dne pobudit s představou, že bude kvůli své blbosti celý život platit místo hypotéky odškodnění. Většina škod je o řád menší. Jde o stržené regály, kamarádův utopený notebook nebo telefon, rozbité okno při dětské hře, pokousané lidi a podobně. Nejčastější škoda se tak podle pojišťoven pohybuje kolem 10 tisíc korun. Jelikož pojistku na blbost seženete podle limitů od 500 korun výš, bohatě se vyplatí i při těchto banálních škodách.

 

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz