8 neobvyklých způsobů, jak financovat vysokou školu

Author: Pictures of Money (CheapFullCoverageAutoInsurance.com); License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped.

Sdílejte

Studujete vysokou školu nebo se na ni chystáte? Přemýšlíte, jak zaplatit vysoké školné, aniž byste se zadlužili? A víte, že můžete za semestr bez velké námahy a investovaného času vydělat i 40 tisíc? Pokud jste odpověděli ANO, ANO, NE, je následující článek právě pro vás. Nebudeme vám nabízet klasická řešení typu studentské půjčky, ta najdete jinde. Nebudeme ani radit, aby počestné dámy prodaly své panenství, i když to rozhodně nevylučujeme. Nabízíme zlatou střední cestu: zajímavosti, které mohou přinést slušný přivýdělek a někdy i stálý příjem.

  1. Využijte komunitní financování

Pomocí komunitního financování neboli crowdfundingu můžete dnes financovat prakticky cokoli. Proč by to nemohlo být zrovna vaše studium? Je pouze na vás, jakým způsobem své potenciální přispěvatele přesvědčíte a co jim za to nabídnete. Nemusíte přitom využívat zrovna klasické crowdfundingové servery jako HitHit nebo Startovač. Používáte Twitter, YouTube, facebook a máte hodně kamarádů či tisíce následovatelů? Vydělte potřebnou částku jejich počtem a požádejte je o tuto drobnou částku. Příklady ze zahraničí nám ukazují, že to jde. Stačí pouze překonat ostych.

  1. Pomáhejte druhým

Každoročně se v Česku provádějí desítky klinických studií a na mnohé z nich jsou potřeba zdraví dobrovolníci. Nemocnice nebo farmaceutické firmy nabízejí za účast na studii obvykle od 10 do 20 tisíc korun podle velikosti a typu studie. Pravidla pro takové studie jsou velmi přísná, proto by vám neměla hrozit žádná zdravotní újma. Obecně počítejte s tím, že strávíte několik dní v nemocnici na pozorování a několik týdnů budete pravděpodobně docházet na zdravotní prohlídky. Pokud jste navíc altruisté, budete mít dobrý pocit z pomoci druhým. A ten je samozřejmě k nezaplacení.

  1. Rozdejte se

Když už jsme u prodeje vlastního těla pro dobro společnosti, jsou zde i jiné způsoby než se stát pokusným králíkem. Můžete darovat krevní plasmu, sperma či vajíčka. Plasmu může darovat každý zdravý jedinec jednou za 14 dní a získat za to 400 korun. Za semestr to jsou dobré 4 tisíce navíc. Pro otrlejší a výkonnější je zde reprodukční dárcovství. Pánové mohou darovat sperma 2x týdně a přijít si přitom na 1.000-1.500 korun za jeden odběr. Měsíčně to máme slušných 8-12 tisíc a za semestr až 50 tisíc. To už často stačí na celé školné. Ale pozor, dárci musí splňovat přísné podmínky kvality a tři dny před odběrem nebýt sexuálně aktivní. Je to tedy možnost především pro ty, kteří se soustředí na prospěchové stipendium a bouřlivé party nebo přítelkyně je zbytečně zatěžují. Pokud jste to právě vy, proč nespojit příjemné s užitečným. U žen je procedura méně příjemná a zdlouhavější. Mohou darovat 1x za čtvrt roku a přijít si na 25.000 za odběr. Částka je tedy ve finále stejná jako u mužů.

  1. Vymyslete si vlastní stipendium

Nejde o nejlehčí úkol, ale zkušenosti ze zahraničí ukazují, že jde o velmi reálnou možnost. Myslíte si, že je vaše škola dostatečně prestižní? Máte na prodej silný příběh? Chudý student s oběma rukama levýma a nekvalitním spermatem? Oslovte firmy z okolí, jestli vám na studium nepřispějí. Některé rády spojí své jméno s dostatečně kvalitním dobročinným projektem.

  1. Prodejte se

Jste v něčem opravdu dobří? Hodně cestujete a baví vás fotit? Proč to tedy nezpeněžit? Stačí se vydat za hranice českého internetu. Na stránce dreamsite.com můžete například nabízet na prodej své fotky. Pokud se budou líbit dostatečnému počtu lidí a firem, můžete z toho mít celkem slušný příjem.

Podobně můžete nabídnout svůj talent na stránce fiverr.com. Stačí nabídnout něco, co zaujme. Protože můžete za jednu základní službu vydělat pouze necelých 5 dolarů, je dobré vymyslet něco, co lze zautomatizovat a co vám nezabere příliš času.

Jestliže máte své vlastní webové stránky či blog, který navštěvuje více lidí, popřemýšlejte o affiliate marketingu. Jednoduše se čas od času zmíníte o nějakém produktu a od jeho prodejce následně dostanete provize z obratu či z prokliku. Ale pozor, musíte se na tom předem domluvit. Honit zpětně majitele stránek s tím, že jste mu tam přivedli jakési uživatele není hodno studenta vysoké školy.

Pokud nejste zaměření na digitální svět, ale máte herecký či hudební talent a studujete ve velkém městě, vyrazte se předvést do ulic. Když ke kvalitnímu výkonu přidáte lísteček o tom, že si vyděláváte na studia, přísun drobných se určitě znásobí. Vždy si ovšem zjistěte pravidla a omezení pro takovou činnost.

  1. Začněte podnikat

Vysoké školy jsou plné mladých kreativních lidí a není proto divu, že jsou často semeništěm nových nápadů. Často právě v diskuzích se spolužáky najdete něco, co ještě nikoho nenapadlo. Nebo to alespoň nikdo nezkusil zpeněžit. Míchat vlastní müsli nebo vymyslet zcela nový typ platební karty? Proč ne, stačí pouze otevřená mysl. A v tomto případě pravděpodobně i ta půjčka. Žádné podnikání z vás totiž neudělá milionáře přes noc.

  1. Socializujte se

Chodíte rádi na večírky a vyhledáváte společnost druhých lidí? Dělejte to programově a s konkrétním cílem. Sbírejte kontakty na druhé a udržujte s nimi dobré vztahy. Čím více lidí, tím to bude náročnější, ale díky sociálním sítím to dnes není žádný velký problém. Možná vám to nepomůže zaplatit letošní semestr, ale kontakty vám určitě v budoucnu pomohou k zajímavému pracovnímu místu. A to vám zase zaplatí půjčku, kterou jste si na školu možná vzali.

  1. Inspirujte se na internetu

Způsobů, jak při studiu netradičně vydělat slušné peníze, je celá řada. Některé jsou bizarní a nepřenositelné, jiné jsou uvěřitelnější a opakovatelné. Na Amazonu si můžete dokonce koupit knihu s tisíci tipy, jak na to. Často ušetříte nebo vyděláte stokoruny či tisíce. Ale pokud spojíte několik menších tipů dohromady, dobrá věc se podaří.

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz