8 snadných cest jak napumpovat spořicí účet

Author: Pictures of Money (CheapFullCoverageAutoInsurance.com); License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped.

Sdílejte

Víte, že z každého z nás se může stát bohatý člověk? A že přitom nezáleží na výši příjmu? Bohatství získáte pouze správným pohledem svět. Alespoň to tvrdí Warren Buffett, nejznámější investor a druhý nejbohatší muž planety. Podle Buffetta se k bohatství a finanční nezávislosti dopracujete pouze jedním způsobem. Musíte své peníze dlouhodobě investovat. Pokud ale chcete investovat peníze, musíte je nejprve někde vzít. Musíte si je tedy naspořit, jinými slovy utratit méně než vyděláte. Jednoduchá rada, která se ale velmi obtížně realizuje. V následujícím článku vám ukážeme několik tipů, jak můžete pomocí jednoduchých triků napumpovat svůj spořicí účet.

  1. Ušetřete každý týden 10 korun navíc

Pokud umíte počítat do 52, můžete mít na konci roku na účtu 13.780 Kč navíc. Co je to za nové bláznivé počty? Myšlenka je založena na finanční výzvě, která obletěla jako lavina facebook v roce 2013 a do české kotliny se dostala o rok později. O co jde? Jednoduše si jeden rok každý týden odkládáte pomalu rostoucí částku. Začnete na 10 korunách, druhý týden si odložíte 20 korun, třetí týden 30 korun a poslední týden v roce 520 korun. Princip můžete také obrátit. Spoření je potom jednodušší, protože vás zatěžuje čím dál tím méně. Navíc získáte pár korun navíc díky úrokům na spořicím účtu.

 

  1. Schovávejte si padesátikoruny

Za 50 korun si toho dnes už moc nekoupíte. Jednu polévku v restauraci, kolu v kině nebo dva vaťákové hamburgery. V kapse vám tedy většinou nebudou příliš chybět. Přitom vám tyto mince mohou být užitečnými pomocníky při vaší snaze ušetřit nějakou nějaké peníze navíc. Pokaždé, když vám v obchodě vrátí padesátikorunu, jednoduše ji schovejte a hoďte doma do prasátka. Na konci roku z toho může být překvapivě velká částka. Potom už stačí jen ušetřené peníze investovat a nechat je tvrdě pracovat na vašem budoucím zajištění.

 

  1. Plaťte pokuty za své zlozvyky

Zvolte si zlozvyky, kterých byste se rádi zbavili. Mohou to být cigarety, přílišné pití alkoholu, tučná jídla, cokoli. Poté si stanovte výši pokuty (např. 10 Kč), kterou zaplatíte do kasičky vždy, když se při zlozvyku přistihnete. Ušetříte a navíc máte motivaci k odstranění toho, co vám na sobě vadí. Většina lidí například plýtvá jídlem. Pokaždé, když vám zplesniví chleba nebo shnije zelenina, zaplaťte výši jejich ceny do kasičky. Na konci roku si potom s hrůzou uvědomíte, o kolik peněz jste kvůli plýtvání přišli.

 

  1. Přestaňte kouřit

Že jde podle vás o ohranou radu? Ovšem spočítali jste si někdy, kolik kuřák zaplatí za svoji smrdutou závislost za rok? Pojďme se na to společně podívat. Chudý kuřák, který kupuje pouze krabičky za 70 korun a denně vykouří 10 cigaret, utratí 35 korun za den. To je 12.775,- ročně. Každá jedna cigareta denně navíc vyjde ročně na 1.277 korun. Takže při 20 cigaretách denně je to ročně 25.250 korun. U krabičky za 80 korun vyjde na konci roku jedna cigareta denně na 1.460 korun a u krabičky za 90 korun je to už 1.642 ročně za jednu cigaretu. Pokud při této ceně vykouříte krabičku denně, vyhodíte ročně 32.850 korun za to, že se necháte dobrovolně zabíjet. To už stojí za zamyšlení. Spočítejte si tedy své roční a měsíční náklady, zbavte se závislosti a ušetřenou sumu pravidelně spořte. Klidně obden do prasátka

 

  1. Plánujte nákupy, nebojte se akcí

Kdo z vás už nepotkal v obchodě Vietnamce, jak kupuje do své večerky krabice zlevněného zboží. Můžete se smát, ale jde o velmi efektivní strategii. Vyzkoušejte si to sami. Před každým nákupem si udělejte seznam zboží, které potřebujete. Věnujte také čas pročtení akčního letáku vašeho oblíbeného obchodu. Mají 50% slevu na těstoviny? Vezměte jich 10! Těstoviny se nekazí a během roku je určitě spotřebujete. Nebudete je tak muset nikdy kupovat za plnou cenu. Sleva na zeleninu nebo maso? Popřemýšlejte o receptu ze zlevněných surovin. A abyste měli přehled, kolik jste díky této radě ušetřili, spočítejte si u každého nákupu rozdíl mezi plnou cenou a cenou po slevě. Rozdíl, který jste díky slevě ušetřili, hoďte do prasátka. Na konci měsíce ho vysypte, spočítejte úspory a pošlete je vydělávat na spořicí účet nebo dále do světa.

 

  1. Přestaňte používat šampon

Můžete si říkat, že jsme upadli na hlavu, ale jde o vážně mířenou radu. Na internetu najdete různé příběhy lidí, kteří si začali mýt hlavu pouze vodou. Kupodivu se nic hrozného nestalo, vlasy jim nevypadaly a dokonce nejsou ani mastné. Tělo se jednoduše přizpůsobí. Mimochodem, víte, kdy nastal skokový nárůst prodeje šamponů? Jednoduše potom, co se v reklamách začaly objevovat výzvy, ať si během jedné návštěvy sprchy nanesete na hlavu šampon dvakrát. A světe div se, dav začal bez protestů kupovat mnohem více šamponů než předtím.

Nemusí to přitom skončit u šamponu. Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno si kupujete a jestli to je opravdu nezbytné? Neradíme vám přitom, abyste žili na stromech a jedli nasbírané kořínky. Jde pouze o jiný pohled na svět. Warren Buffett rozlišuje mezi cenou a hodnotou. Pokud je cena čehokoli vyšší než hodnota, kterou mi ta věc přinese, jde o nevýhodný nákup. Pokud je tomu naopak, dává nákup smysl.

 

  1. Plaťte v hotovosti

Platby v hotovosti přestávají být v módě. Musíte u sebe neustále nosit hotovost, vybírat z bankomatů a starat se o to, aby vás nikdo neokradl. V obchodech přitom můžete platit bezkontaktně, tedy pohodlně a rychle. Jenže při platbách kartou nemáte nad svými výdaji kontrolu a utrácíte tak více, než když na první pohled vidíte, kolik vám v peněžence zbylo peněz. Alternativou pro fanoušky chytrých telefonů jsou různé mobilní aplikace, které vám mohou s přehledem o vašich útratách pomoci.

 

  1. Nezvyšujte své výdaje

Povýšili vás v práci nebo vám zvýšili mzdu o 5 procent? Těšíte se, že bude víc peněz na nákupy? Tak na to zapomeňte. Pokud jste dokázali pohodlně přežít i před zvýšením mzdy, jednoduše posílejte rozdílovou částku na spoření nebo investice. V důchodu si za to poděkujete.

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz