Pes namísto dovolené? 12 tipů jak ušetřit na domácích mazlíčcích

Author: starsandspirals; License: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/; Mods: Photo croped.

Sdílejte

Češi utratí za krmivo pro psy a kočky přibližně 7 miliard ročně a další miliardy za veterináře, hračky a služby pro mazlíčky. Například německý ovčák ročně vyjde i na 15 tisíc, tedy přibližně tolik, za kolik se dá bez potíží sehnat dvoutýdenní all-inclusive dovolená v Egyptě. Opravdu velká plemena potom ročně vyjdou na 30 tisíc i více. I to je ale málo v porovnání s nejdražším psem světa, tibetskou dogou Hong Dongem z Číny. Ten zvládne stejnou částku za jediný den. Jeho majitel ho pořídil přibližně za 26 milionů korun a dopřává mu například mořské ušně, které si můžete pořídit za lidových 2000kč/100g. Při průměrném apetitu tohoto plemene, který je cca kilo až dvě denně, se jedná o slušný výdaj. Ne každý z nás je však čínský uhlobaron, proto vám přinášíme několik tipů, jak na výdajích za své miláčky ušetřit.

 1. Vytvořte si na mazlíčky měsíční rozpočet

Spočítejte si do nejmenších podrobností, kolik za svého miláčka měsíčně utrácíte a na co jednotlivé výdaje jdou. Podrobný přehled vám pomůže najít položky, na kterých lze v případě potřeby ušetřit. Také vám pomůže udržovat výdaje pod kontrolou.

 1. Nekupujte zvířata z množíren

Pokud kupujete zvířátko, vezměte si ho od certifikovaného chovatele, u kterého máte jistotu, že se o něj od malička dobře stará a že nebude nemocné. Majitelům tzv. množíren jde pouze o to odchovat co nejlevněji co největší počet zvířat. Ta jsou potom často nemocná a vyžadují dlouhodobou nákladnou péči, která vysoce převýší rozdíl v pořizovací ceně. Pokud nemáte dost peněž, zvažte zvířátko z útulku, o které je v rámci možností postaráno.

 1. Nekupujte drahé hračky a potřeby

Namísto dražších hraček zajděte na bleší trh, nebo se podívejte na nějaké nabídky na internetových tržištích. Staré nepoužívané hračky můžete sehnat za odvoz nebo za minimální peníze a mnohé z nich udělají stejnou službu jako hračky ze specializovaných obchodů pro zvířata. Můžete si také nějaké vyrobit. Jenom se ujistěte, že jsou vhodná pro zvířata a neskládají se třeba z malých částí, které může zvíře spolknout. Podobně můžete koupit použité klece, domečky, pelíšek vyrobit ze starých prostěradel, sami vyrobit kočičí záchod a podobně. Na internetu najdete spoustu návodů, jak na to.

 1. Kupujte kvalitní stravu

Stejně jako u lidí, i u zvířat se kvalita stravy projeví na jejich dlouhodobém zdraví. Proto je lepší kupovat dražší, ale kvalitnější suroviny. Ty by měly být zároveň přesně dělané pro typ vašeho mazlíčka. Jinou stravu potřebuje štěně, jinou dospělý pes, jinou kočka. Dávat mazlíčkům veškeré jídlo, které si dopřáváme my, není ta nejlepší služba, kterou jim můžete udělat. O nejlepším složení se poraďte se svým veterinářem. Několik stokorun měsíčně navíc vám může ušetřit po několika letech i desetitisíce za veterináře a drahou léčbu.

 1. Objednávejte větší balení

Čím větší balení granulí či jiného žrádla a pamlsků nakoupíte, tím vás většinou vyjde jedna porce levněji. Spočítejte si, kolik utratíte za jednotlivé objemy po přepočtu na kilo, a kupte vždy tu nejvýhodnější variantu. Pokud máte malé plemeno, můžete koupit velké balení společně s přáteli.

 1. Porovnejte ceny na internetu

Zboží kupované na internetu bývá mnohdy levnější, než pokud ho koupíte v kamenném obchodě. Internetové srovnávače jako například Heuréka vám pomohou najít obchod s nejlepší nabídkou. Při větším nákupu se navíc nebudete muset s ničím tahat, dovezou vám ho až domů. Jak za nákup zaplatit z pohodlí domova, se dočtete v našem článku o platebních metodách na internetu.

 1. Kupujte generické léky

Pokud potřebujete vydat peníze za léky, informujte se u veterináře nebo na internetu o možnostech levnějších variant. Generika mají stejné složení jako originální léky, ale bývají mnohem levnější. Léky také nemusíte kupovat přímo od veterináře, ale můžete se po nich poohlédnout na internetu. Vždy ale nakupujte od společností, které mají pro prodej v ČR licenci, a o konkrétním léku se s veterinářem poraďte.

 1. Nepodceňujte prevenci

Nechat zvířátko očkovat a jednou ročně vzít k veterináři na pravidelnou kontrolu se vyplatí. Vaše mazlíčky prohlédne a může najít zdravotní problém v jeho počátku, kdy je případná léčba mnohem snazší a levnější. Očkování se vzhledem k nákladům na léčbu také vyplatí, nehledě na to, že často zvířátku může přímo zachránit život.

 1. Dopřejte mazlíčkům pohyb a péči

Pravidelný pohyb je půlka zdraví. Zvířátko se také musí pravidelně hýbat, jinak mu hrozí podobné nemoci jako nám, pokud nemáme dostatek pohybu. Buďte si jistí, že pokud máte doma čtyřnohou kouli, brzy se z ní stane pomyslná koule u nohy, která vás finančně stáhne ke dnu. Měli byste jim také pravidelně čistit zuby speciálními pomůckami. Prodloužíte tím dobu, za kterou budou muset na důkladné vyčištění chrupu k veterináři.

 1. Nechte si mazlíčka pojistit

Pokud máte dražší plemeno psa či kočky, zvažte pojištění nákladů na jeho léčbu. Operace a jiné zákroky mohou vyjít na desetitisíce korun, pojištění vás vyjde od několika stovek do několika tisíc ročně. Vždy si pečlivě přečtete, na co se pojištění vztahuje a na co ne. Potom už je jen na vás, jestli vám podmínky a ceny přijdou přijatelné. Velmi důležité je také pojištění odpovědnosti. Především pokud máte psa, který může venku někoho pokousat, zatoulat se někomu pod bicykl nebo do silnice a způsobit nehodu. Náklady byste museli hradit vy a může jít i o statisíce. Většina pojišťoven má odpovědnost za psa zahrnutou v pojistce vaší vlastní odpovědnosti, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou. Nejen mazlíček může nechtíc způsobit malér, že.

 1. Naučte se pečovat o srst

Služby zvířecích kadeřníků stojí nemalé peníze. Přitom vše můžete zvládnout sami doma a s mnohem nižšími náklady. A je jedno, jestli svého mazlíčka necháváte pouze jednou za čas stříhat strojkem, nebo objednáváte drahé procedury na zlepšení srsti, vyčesávání a podobně. Najděte si v knihovně dobrou knížku, která vás to naučí. Ušetřené peníze můžete použít na jiné výdaje.

 1. Vytvořte si v rozpočtu rezervy

Pokaždé, když na něčem díky své aktivitě ušetříte, neutrácejte přebytečné peníze z mazlíčkova rozpočtu, ale schovejte je na horší časy. Jak bude stárnout, bude potřebovat častější návštěvy u veterináře a náklady na péči se budou zvyšovat. Buďte na to připraveni, abyste nemuseli v případě nenadálé situace řešit, kde vzít potřebné peníze. Některé úvěrové společnosti sice nabízejí možnost zaplatit za dražší ošetření na dluh, případně si můžete vzít úvěr. Vždy ale kvůli úrokům zaplatíte mnohem více, než když budete na mimořádný výdaj připraveni.

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz