Platby na internetu: dobírka na Východě, karta na Západě

Author: Vanguard Visions; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped.

Sdílejte

Rusko, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Bělorusko, Slovensko a Česko na jedné straně a na druhé straně severní Evropa, Německo, Francie, Velká Británie. Někde mezi potom Itálie, Španělsko, Polsko nebo Řecko. Věcí, které nás spojují s prvně jmenovanou skupinou je zajisté více. Jednou z nich je přitom obliba dobírky. 

Zatímco na Západě je dobírka přežitkem z minulého století, v prvně jmenované skupině je stále nejoblíbenější platební metodou na internetu. Čím dále na východ, tím je dobírka oblíbenější. V Německu nebo Británii tvoří dobírka pouhé 1 % ze všech plateb na internetu a v mnoha e-shopech s ní jednoduše nepochodíte. V Itálii a Španělsku ji využívá 13 % ldí, v Řecku 17 %, v Polsku 24 %. U nás je to stále 37 %, na Slovensku 60 % a v Rusku 60-80 % všech transakcí. Online platební metody jsou přitom dnes v mnoha případech bezpečnější a hlavně pohodlnější než dobírka. Pojďme si tedy projít možnosti, které máme v Česku k dispozici.

  1. Klasický bankovní převod

Platba pomocí bankovního převodu byla ještě donedávna nejpoužívanější online platební metodou a zaujímala tak druhé místo za již zmíněnou dobírkou. Je to vcelku logické. Bankovní převod je jakýmsi prvním krůčkem do neznámého světa internetových plateb. Člověk už má dost starostí s dobírkou, ale zároveň se bojí, jacípak vykukové na něj na těch internetech čekají: jen jim dáte číslo karty, hned vám ji vyluxují! Převod se tak jeví jako vhodná volba. Ve svém internetovém bankovnictví zadáte číslo účtu obchodníka, variabilní symbol objednávky a částku, kterou platíte. Nemusíte nikam nosit hotovost a do několika dnů máte zboží doma. Ale protože jde jen o první krůček, je to stále otrava. Všechno musíte vyplňovat ručně, můžete udělat chybu, převod do jiné banky trvá dva dny…a tak se po několika platbách osmělíte a zkusíte něco elegantnějšího.

 

  1. Platební karta

Je jedno, jestli máte debetní, kreditní, nebo pouze virtuální kartu pro platby na internetu. Princip je vždy stejný: při platbě zadáte číslo karty, platnost a tzv. CVV či CVC kód, který je na zadní straně karty. Je také dobré vědět, jestli vaše karta platby na internetu povoluje a případně jak vysoké nastaveny limity pro platby na internetu. Pokud kartou lze platit online, platba se připíše okamžitě a vy se tak můžete začít těšit z toho, že vytoužené zboží se vydalo na cestu k vám.

Platba kartou je v současné době na českém internetu velmi dobře zabezpečena. Většina obchodníků používá tzv. 3D-Secure zabezpečení. Obchodník za prvé nemá přístup k údajům z karty. Ty jdou přímo za bankou a obchodníkovi se pouze zobrazí, že částka byla zaplacena. Navíc vám banka zašle do mobilu SMS se speciálním kódem, který použijete pro dokončení platby. Máte tak jistotu, že nezaplatíte nic, o čem byste nevěděli. Další výhodou oproti dobírce jsou reklamace u nepoctivých prodejců. Při platbě kartou jednoduše řešíte reklamaci se svojí bankou, která vám při jejím uznání vrátí peníze a na obchodníkovi je vymáhá sama. Občasnou nevýhodou ovšem bývá přirážka k ceně, kterou po vás může prodávající chtít. Banky obchodníkům účtují poplatky za platbu kartou a někteří tyto poplatky přenášejí na zákazníka. Platba převodem tak může být i o 3-4 % levnější. Vždy se tedy ujistěte, jestli kartou náhodou nezaplatíte více než při volbě převodu.

Jednoduchost, rychlost, bezpečnost. To jsou patrně důvody, proč karta v roce 2014 sesadila z druhého místa bankovní převod a stala se podle Asociace pro elektronickou komerci nejpoužívanějším online platebním prostředkem.

 

  1. Platební tlačítka

Stále častěji se při platbě na internetu setkáte s tzv. platebními tlačítky. Jde vlastně o zjednodušenou formu bankovního převodu, při kterém máte veškeré údaje předem vyplněné. Stačí při platbě klinout na tlačítko s logem vaší banky. Poté budete přesměrováni do svého internetového bankovnictví, kde pomocí autorizace platby celý proces dokončíte. Výhodou oproti klasickému převodu je rychlost a eliminace chybného vložení údajů. Obchod může mít smlouvu buď přímo s bankou, nebo s tzv. agregátorem plateb. Jde o firmy (např. PayU, GoPay) které jim pod jednou střechou zajistí smlouvy se všemi bankami a karetními společnostmi. Nevýhodou je, že tuto formu stále nenabízejí všechny banky a ne všichni obchodníci mají k dispozici všechna tlačítka.

 

  1. Internetové peněženky

Silný parťák pro platby v zahraničí. Pokud si chcete objednat cokoli ze zahraničí, máte kromě elektronických peněženek prakticky jedinou možnost, a to platbu kartou. A pokud jste dosud nezískali v karty důvěru, jde o možnost jedinou. Nejznámějšími takovými peněženkami jsou pravděpodobně PayPal a Skrill (dříve MoneyBookers). V Česku provozuje takovou službu například ČSOB (PaySec). Peněženku si nabijete převodem či kartou a poté s ní platíte podobně jako při bankovním převodu. Výhodou je, že peníze vám nikdo nevyluxuje a jsou připsány na účet obchodníka ihned. Každá společnost má své výhody. PayPal je asi celosvětově nejrozšířenější a zaplatíte s ní prakticky kdekoli. Navíc jsou vaše transakce pojištěny. Pokud budou s obchodníkem jakékoli problémy a nedostanete to, co jste si objednali, dostanete po reklamaci své peníze zpět. Skrill zase nabízí za 10 euro ročně platební kartu Mastercard napojenou na váš Skrill účet, se kterou můžete platit jako s každou jinou kartou a také vybírat peníze z bankomatů za jednotnou sazbu (cca 1,7 eura). Tuto možnost využije třeba ten, kdo nechce, aby bylo na jeho internetové přivýdělky příliš vidět.

 

  1. Předplacené karty a peněženky

Princip je stejný jako u předplacené SIM karty. Nejprve v hotovosti zaplatíte kredit a následně ho použijete při platbě na internetu. Může jít o přeplacenou kreditní kartu jako v případě Blesk peněženky, nebo o jakýsi voucher, například u Paysafecard. Blesk peněženku jednoduše nabijete na terminálech Sazky, Paysafecard zakoupíte ve sportbarech, na benzinkách či na pobočkách sázkové kanceláře Tipsport. Jde o vouchery s různými hodnotami, kde má každý svůj unikátní PIN kód. Při platbě zadáte tento PIN a částka se vám z voucheru strhne. Výhodou těchto typů plateb je, že nejsou spojeny s vaším účtem. Nevýhodou je nutnost dobíjení na určených místech a u Paysafecard to, že není podporována všemi obchodníky.

 

  1. Mobilní platby

Platit mobilem můžete buď pomocí prémiových SMS, bankovních aplikací či pomocí mobilní peněženky Mobito. Při platbě SMS zašlete předem definované znění zprávy na konkrétní číslo požadované prodejcem a částka vám bude připočítána k měsíčnímu vyúčtování. Platby pomocí aplikací využijí majitelé chytrých mobilních telefonů, zatímco dnes již zaniklé (2015) Mobito mohli využít i majitelé telefonu bez operačního systému. Jednalo se o další druh přednabité peněženky, která se ovládala svým mobilem. Přes Mobito se navíc daly poslat peníze i mezi jednotlivými uživateli.

 

  1. Odložené platby

Už žádné platby předem nebo fazole namísto telefonu v dobírce. Zboží rozbalíte, zkontrolujete a teprve potom zaplatíte, přičemž na to máte 14 dní. Obliba odložených plateb roste především ve Skandinávii a Německu, kde se staly během několika let od zavedení hlavní platební metodou. U nás můžete využít služeb Twisto, FerBuy či KupNajisto.

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz