Proč se nedočkáme světa bez peněz

Author: S E R E N D I G I T Y (Steve Swayne); License: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/; Mods: Photo croped.

Sdílejte

Přemýšleli jste někdy o tom, jak by fungoval život bez peněz? Ne život bez hotovosti, ale bez peněz jako takových. Je takový svět vůbec možný? A k čemu by odstranění peněz z našeho života vůbec vedlo? Někteří lidé o takovém světě nejen sní, ale zcela vážně o něm uvažují, vyvíjejí nové utopistické koncepty fungování společnosti a slibují lepší zítřky. Podívejme se na dva různé typy takových projektů a ukažme si, že nejsou reálné. Peníze jednoduše nikdy nezmizí.

The Venus Project: ekonomika zdrojů

Autorem projektu je americký filozof Jacques Fresco a zjednodušeně jde o jakousi Startrekovskou variantu komunismu. Heslem komunismu bylo „každému podle jeho potřeb“ a mělo se za to, že společné zdroje budou díky úsilí našich soudruhů tak vysoké, že každý dostane vše, co bude potřebovat. Jak to s těmi zdroji dopadlo, víme všichni až moc dobře. Fresco pracuje s tím, že lidská práce bude jednou kompletně nahrazena stroji, které jsou v alokaci zdrojů mnohem efektivnější než lidé. Pokud bude kdokoli cokoli potřebovat, zadá do globálního výrobního systému svoji poptávku a následně bude pouze čekat, než ji stroje vyřídí. Například než dovezou jídlo, vyrobí auto a podobně.

Vše by mělo probíhat téměř v reálném čase, takže žádné pětiletky a plány na výrobu lžiček, které za rok už nikdo nechce, protože chybí vidličky. Protože každý dostane vše, po čem zatouží, nebude existovat žádná nerovnost, vykořisťování či hromadění majetku. Proč mít na důkaz sociálního statusu barák ze slonoviny, když ho může mít kdokoli? Okázalé utrácení tak pozbyde smyslu.

The Venus Project je vlastně variací Star Treku. Jde o svět, ve kterém už zdroje nejsou díky pokročilým vynálezům vzácné, takže jejich hodnotu je zbytečné měřit penězi. Cokoli potřebujete, vám jednoduše zreplikují stroje. Hnacím motorem inovací tedy není touha uživit se a mít se dobře, ale přirozená lidská zvídavost.

Opravdu věříte, že by něco takového mohlo fungovat? Že když budou mít všichni všechno, že stejně budou dále pracovat a snažit se vyvíjet nové věci? A kolik zdrojů by bylo potřeba? Pokud budeme mít k dispozici více zdrojů, bude na Zemi více lidí. Třeba 10 miliard? A každý přitom může mít své auto, velký dům, svého robota a k večeři nejvybranější delikatesy. Každý může jet na dovolenou na thajské pláže. Ale jak to tam bude vypadat, když nás tam odjede miliarda? A že dojde k odstranění nerovností? Nyní nám vládnou peníze a lidé, kteří je mají. V novém světě bude porobení založeno na horší bázi. Vlastnictví výrobních robotů, případně softwaru j jejich ovládání. Proč lidi trochu nepřiškrtit, aby prosili o moji přízeň. Moji roboti to zařídí.

Ekonomika daru: pomatení mysli

Do této kategorie můžeme zařadit projekty, které staví na myšlence, že hromadění majetku pro vlastní potřebu je přežitek a že bychom se měli zbavit zajetého účetnického myšlení ve smyslu „má dáti-dal“. Jde například o projekt Hearth (hearth.net) českého miliardáře Libora Malého. Podle něj současný styl života s rostoucím počtem lidí narazí na své limity a je potřeba začít uvažovat ve zcela jiných kategoriích.

Principem projektu je dar jakožto jednotka směny. Darovat přitom musíme pro dobrý pocit, bez toho, že byste čekali něco zpět. Pokud naopak budete něco v budoucnu potřebovat, jednoduše zadáte poptávku a jiný člověk vám ji splní. Podobně funguje také internetový projekt anglické herečky a modelky Lilly Cole s názvem impossilble.com. Oba zakladatelé se přitom dušují, že pro prospěcháře zde není místo. Systém zaznamenává, co jste komu kdy dali a co jste dostali. Pokud budete jen brát, ostatní uživatelé vás začnou ignorovat.

Jako malý doplněk k dnešnímu světu peněz můžeme vzít tento systém na milost. Jinak jde ovšem o propadák, který nemá budoucnost. Jak si chcete vymodlit dovolenou v Austrálii nebo nové Audi? Darovali byste někomu něco takového? A co za to nabídnete? Pustíte někoho sednout v tramvaji, vyrobíte nějakou dekoraci, předvedete parádní fotbalový výkon? Co takové zajištění fungování armády a státu, nebo získání vzdělání? Pokud by měl takový systém nahradit peníze, společnost by se prakticky zhroutila. Takže páni vizionáři, přemýšlejte dále!

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz