5 překvapivých investic, kterými si namastíte kapsu

Author: Alden Chadwick; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped.

Sdílejte

Zlato, diamanty, akcie – tyto investice vám nejspíš obden nabízejí makléři, kteří našli vaše číslo někde na internetu nebo koupili spolu s nějakou databází. Pojďme se ale podívat na originálnější a zábavnější způsoby, jak zhodnotit své peníze. Některé jsou tradičnější, jiné naopak bizarnější. Některé bezpečnější, jiné rizikovější. Všechny vás ale určitě odliší od davů běžných investorů a zároveň vám mohou přinést vysoké výnosy.

Lego

Dnešní třicátníci si jistě pamatují to období svého dětství, kdy bylo Lego tím dárkem, který jste dostali za výjimečné počiny. A to ještě vpřípadě, že rodiče měli štěstí a včas se zařadili do fronty, nebo byli ochotní za Legem vyjet do Německa. Kdo měl chudší nebo pomalejší rodiče, hrál si se stavebnicí Merkur.

Lego je tak z toho druhu investic, na které si můžete takříkajíc sáhnout a potěšit z jejich fyzického vlastnictví. „Investiční lego“ má navíc díky krátkým cyklům prodejnosti jedné sady (zhruba dva roky), také relativně krátkodobý investiční horizont. Cena sady začíná růst prakticky ihned po ukončení jejího prodeje. Některé sady se tak mohou zhodnotit již během prvního roku od ukončení prodeje o 50-100 %. Občas však natrefíte na mnohem vyšší čísla, jako například u sady 10182 Café Corner, která stála v roce 2007 v obchodech 140 dolarů, zatímco dnes ji nerozbalenou a nepoškozenou prodáte až za 1700 dolarů, tedy o 1200 % dráž. Spolu s klasikem se tak můžeme ptát: Kdo z vás to má?

Jako všechny investice, předpokládá i ta do malých kostiček široké znalosti prostředí, ve kterém se coby investor pohybujete. Výhodou jsou nízké pořizovací náklady a možnost potěšit potomka či jiné dítě v případě, že se vaše sada neujme. Pokud vás Lego zaujalo, můžete začít sbírat zkušenosti na webu brickpicker.com, který se na obchody s touto komoditou zaměřuje.

Tantiémy

Každý máme nějakou oblíbenou písničku, kterou bychom mohli poslouchat takříkajíc do zblbnutí. Proč si ji ještě neokořenit nákupem podílu na autorských právech? Ano, i do autorských práv lze investovat volné prostředky. Není to tak levné jako u Lega, ale je to jistě neortodoxní možnost, která vám může přinést zajímavé pasivní příjmy. S autorskými právy můžete obchodovat na webu royaltyexchange.com, kde si můžete pořídit různě veliké podíly na zisku z konkrétních písniček. Nevýhodou je omezený výběr a velmi vysoké pořizovací náklady, které začínají na tisících dolarů a pokračují až ke statisícům. Jde tak o možnost, kterou využijí především velmi bohatí znalci hudby.

Fotografie

Sousloví „investice do umění“ si většina lidí spojí s obrazy, někteří možná se současným uměním, plastikami a podobně. Málokomu se ale vybaví fotografie. Přitom trh s uměleckými fotografiemi je na dlouhodobém vzestupu a investice do fotografie se může během let výrazně zhodnotit. Dnes již nejsou výjimkou snímky s hodnotou přesahující milion dolarů. Například práce Andrease Gurského Rhein II z roku 1999, se v roce 2012 prodala za 4,2 milionu dolarů. Výrazné dlouhodobé zhodnocení však mohou přinést také díla českých autorů z 60.-80. let (Gribovský, Hajn, Chochola, Jirásek aj.), nebo autorů současných. Jejich výhodou je cenová dostupnost. Potřebujete pouze trochu citu a orientaci ve světě fotografie.

Whisky

Obliba whisky ve světě stále stoupá, což také zvyšuje zájem bohatých o kvalitní archivní kusy. Těch bude spíše ubývat, jednoduše proto, že zámožní majitelé si svůj doušek při nějaké té významné příležitosti zajisté dopřejí. To jsou samozřejmě ideální podmínky pro nárůst hodnoty zbývajících kusů. Od zavedení prvního whisky indexu v roce 2008 dosáhla jeho výkonnost úctyhodných 660 procent.  Nejdražší prodanou lahví se potom v roce 2014 stala Macallan „M“, kterou aukční síň Sotheby’s vydražila za slušných 628 205 dolarů.

Startupy či patenty

Mezi investicí do začínající firmy a investicí do patentu najdeme spoustu rozdílů, ale také mnoho paralel. Jde o velmi riskantní investice s neomezeným potenciálem zisku. Do společnosti můžete investovat přímo či skrze specializované fondy. Kupujete si vlastně podíl na budoucí hodnotě společnosti. Takže pokud jste přesvědčeni, že se vašemu koni bude dařit, můžete si už nyní napsat na vizitku „rentiér“. S patenty je to podobné. Spekulujete na jejich budoucí široké využití, které vám může přinést miliony dolarů.

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz