Jak oblečení ovlivňuje kariéru: 8 tipů, jak se posunout kupředu

Author: John P. Soule, 1885; License: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/; Mods: Photo croped; This image is available from the United States Library of Congress's Prints and Photographs division under the digital ID cph.3b27385. This tag does not indicate the copyright status of the attached work.

Sdílejte

Život není fér. Není fér od samého narození a není tomu tak ani v práci. Zatímco jeden dře od úsvitu do soumraku, přináší firmě užitek, denně dokazuje své schopnosti, a přesto se nikdy nikam neposune, jiný stoupá po kariérním žebříku, aniž by kdy měl polovinu těchto vlastností. Má ale v sobě přesně to, co je pro úspěšnou kariéru důležité. Co to je? My se dnes budeme zabývat jedním z aspektů úspěšné kariéry, totiž oblečením.

 

Šaty dělají člověka

Obligátní, ale pravdivé. Šaty se na celkovém dojmu, který na své okolí uděláme, podílejí vysokou měrou. Například ženy, které nosí kalhoty a sáčko, jsou všeobecně vnímány jako lepší manažerky. Muži ve formálním oblečení jsou zase vnímáni jako inteligentnější než jejich kolegové, kteří nosí oblečení neformální.

Podle studie publikované v roce 2011 v časopise Evolution and Human Beahavior může být oblečení důležitým pomocníkem naší kariéry. Dobře oblečení lidé se mohou spolehnout na větší ochotu okolí ke spolupráci, získávají lépe doporučení do nového zaměstnání, lépe procházejí výběrovým řízením a dostávají v průměru lepší plat než jejich hůře oblečení kolegové na stejné pozici. Ze studie mimo jiné vyplynulo, že:

  • muži v tričku s límečkem, na kterém bylo vidět logo luxusní značky, byli hodnoceni mnohem lépe než muži ve stejném tričku, kde bylo logo vymazáno photoshopem
  • muži ve „značkovém“ tričku byli vnímáni jako vhodnější kandidáti na přijetí
  • adekvátní plat pro muže ve značkovém odhadovali respondent o 10 % výše než u muže bez značky

Značka je totiž podvědomě vnímána jako znak výjimečnosti. Ne každý si ji může dovolit. A kdo ano, ten musí přeci mít určité kvality. Zajímavé však také je, že oblečení ovlivňuje nejen to, jak nás vnímají ostatní, ale také to, jak se chováme. Čím formálnější a luxusnější nosíme oblečení, tím větší máme tendenci být výkonní, řídit se pravidly a méně lenošíme. Oblečení ovlivňuje dokonce i naše chutě. V lepším oblečení máme mnohem častěji chuť na dobrou whisky či koňak, zatímco ve vytahaném tričku se častěji těšíme na studenou desítku v restauraci Na Růžku. Jaká pravidla bychom tedy měli při oblékání dodržovat?

 

Přemýšlejte dopředu

Nad tím, co si vezmeme druhý den do práce, bychom se měli zamyslet už den předem. Vyhneme se tak rannímu stresu z toho, že nám chybí jedna ponožka, boty nám minulý týden zaneřádil opilý kamarád, nebo že jsme zapomněli vyprat tu správnou košili.

 

Potykejte si s žehličkou

Pokud chceme, aby nás kolegové a nadřízení brali vážně, musíme dát jasně najevo, že umíme pracovat s některými výdobytky moderní doby. Přijít do práce v perfektně padnoucím obleku, pod kterým budeme mít sežvýkanou košili, nám body nepřidá.

 

Nikdy nenoste stejnou košili dvakrát

Jak pozná správný gentleman, že má čistou košili? Jednoduše si ji ráno obleče na sebe. Sáhodlouhé čichání k obnošené košili s cílem zjistit, jestli by unesla ještě jeden den, není tou správnou cestou, jak pozitivně zapůsobit na své kolegy. Není nic horšího než zapáchající kolega. A pokud se mu ještě k tomu rýsují v podpaží vlhké koláče, je s jeho společenskou prestiží nadobro konec. Stačí jeden den a tuhle ostudu si budete u kolegů žehlit hodně dlouho.

 

Oblékejte se jako váš nadřízený

Vždy je lepší být oblečený o pozici lépe než o pozici hůře. Pokud se zítra nechcete hlásit na pozici IT podpory, nechte své vytahané tričko s Batmanem raději doma. Na druhou stanu, pokud je ve vaší společnosti umírněnější dress code a nadřízení se oblékají ve stylu business casual, nebo se nebojí vzít si do práce džíny s neformální košilí, nemusíte se toho bát ani vy. V kravatě s vestičkou byste zde patrně neuspěli.

 

Oblečte se do kvalitních materiálů

Pokud chcete udělat dojem, je naprosto nezbytné, aby vaše oblečení bylo z kvalitních materiálů. Pokud si koupíte pět obleků z polyesteru a budete se snažit ohromit okolí tím, že máte každý den oblek jiného střihu a barvy, budete všem akorát tak pro smích. Namísto toho investujte do jednoho obleku šitého na míru, případně investujte čas na důkladné vyzkoušení kvalitních konfekčních obleků. Základem je kvalitní bavlna, pokud už několik obleků máte, můžete vyzkoušet také len, hedvábí či vlnu.

Pokud nemáte dostatek peněz, nevadí. Výběr vás bude stát pouze více času. Kvalitní nemusí být drahé. Ale mějte na paměti rozdíl mezi levným a laciným. Základní pravidlo úspěchu je jednoduché. Kupujte si to nejlepší oblečení, které si můžete dovolit. Nebojte se přitom slev a akčních nabídek.

 

Buďte konzervativní

Pokud si nepořizujete svůj šestý oblek na míru, vyvarujte se jakýchkoli výrazných barev a experimentů. Tmavě modrá je základ. Černá a šedá neurazí, ale do jiných kombinací se pouštějte až poté, co získáte patřičné zkušenosti.

 

Kupujte celosezonní oblečení

Jelikož kvalitní oblečení je nákladné, přemýšlejte při jeho koupi nad tím, jestli se dá nosit v zimě i v létě. Tenké hedvábné sako či teplé sako vlněné mezi tyto položky pravděpodobně patřit nebude. Cílem je vypadat dobře, ne utrácet veškeré peníze za nepotřebné kusy oblečení. Život přeci nabízí tolik možností a radostí, za které lze své těžce vydělané peníze utratit.

 

Neformální neznamená cokoli

Na závěr ještě jednou připomeňme, že i pokud firma nemá striktně daná pravidla oblékání, vyplatí se přemýšlet, co si na sebe vezmete. Nikdy, ani v případě, že je prostředí ve firmě vysoce neformální, si nenoste do práce bačkory, žabky a jiné přezuvky. Pokud jste severského vzezření, schovejte si své ochlupení na doma pro partnerku. Odhalená hruď ještě k povýšení nikomu nepomohla a medvědům může jedině uškodit.

 

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz