Nostalgista a dalších 7 povolání roku 2030

Author: U.S.Army Photo by Conrad Johnson; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped.

Sdílejte

Dobrý den, rád bych pracoval u Vaší společnosti na pozici Nostalgista. V minulosti jsem působil jako terapeut digitálního detoxu a posledních pět let jako lokalizátor pro nový projekt milionářské vesničky na západním okraji Prahy. Studoval jsem bytový design, 3D tisk a historii 20. století, proto mám pro práci Nostalgisty ty nejlepší předpoklady.

Takhle nějak by už za 15 let mohl vypadat průvodní dopis žadatele o zaměstnání. Podle několika studií z poslední doby totiž do deseti let zanikne až 50 % současných pracovních míst. Budou přitom nahrazena profesemi, které zatím vůbec neexistují. Podle amerického ministerstva práce budou dosud neexistující profese vykonávat dvě třetiny současných školáků. Ke změnám přitom dochází už nyní. Kde jsou například opraváři televizí, telefonní spojovatelky, děrovači štítků do prvních počítačů či klasičtí tiskaři? A kdo před 10 lety znal vývojáře aplikací či experty na sociální sítě? Pojďme se podívat na profese roku 2030 očima lidí, kteří je budou vykonávat.

Pokladač biofilmů

Jmenuji se Jan a jsem pokladačem biofilmů. Jak se říká, pokrok nezastavíš. A pokrok ve vývoji moderních materiálů pokračoval v poslední dekádě ohromným tempem. Musel jsem se mu přizpůsobit i já. Vždy jsem pracoval rukama a tak je to i teď. Začínal jsem jako instalatér. Spravoval odpady, sprchy, záchody. Jenže práce bylo čím dál tím méně. Biochemici a mikrobiologové přišli s novými materiály, tzv. biofilmy. A lidé si je ihned oblíbili. Biofilm je tvořený miliony živých buněk, které dokážou zpracovávat tu odpadní vody, tu bioodpad z kuchyně, nebo čistit vzduch třeba v ložnici. Nejen, že se nové byty už staví pouze s použitím biofilmů a nejsou vůbec napojeny na kanalizaci. Lidé si je ve velkém objednávají do starších domů a bytů. Hlavně poslední tři roky, kdy výrazně zlevnily. Proto jsem chytil příležitost za pačesy a přeorientoval se na pokladače biofilmů. Práce mám od té doby tolik, že musím zakázky dokonce odmítat.

Nostalgista

Ahoj, jsem Ilona a jsem nostalgistka. To znamená, že pracuji pro soukromé společnosti, které nabízejí současným bohatým seniorům možnost vrátit se do doby, kdy byli v životě nejšťastnější. Často je to do dob jejich mládí. O mé služby je opravdu velký zájem a já mám přitom dobrý pocit, že pomáhám starým lidem oživovat jejich vzpomínky. Ti, kteří využívají našich služeb, jsou také celkově vitálnější než jejich vrstevníci, kteří se na nás neobrátí. O co jde? V zásadě vytváříme věrnou kopii života od 60. let 20. století dále. Navrhujeme interiéry pokojů, zbavujeme je technologií, které dříve nebyly dostupné, vybíráme televizní programy a písničky do rádia. Klienti mají například k dispozici mobilní telefon, který však vypadá jako klasický telefon s kabelem a kolečkovým vytáčením. Práce je to náročná, ale zábavná. Na jednom klientovi pracuje bytový architekt, historik, historik umění a také psycholog.

Specialista digitálního detoxu

Zdravím, jsem Petr, digitální terapeut. Jako mladý jsem byl nadšený fanoušek moderních technologií. Dá se říci, že jsem žil prakticky pouze online. Měl jsem u sebe neustále mobilní telefon, na kterém jsem si chatoval s přáteli, sdílel své fotky a zážitky, hledal nové informace. V roce 2015 jsem měl našlápnuto k perspektivní kariéře webového architekta. Něco se ale ve mně vzpříčilo. Začal jsem upadat do deprese z toho, že jsem chycený v digitální pasti a nemohu se z ní vyhrabat ven. Tou dobou vznikaly první digitální detoxy. Jedním takovým jsem si prošel i já a otevřelo mi to oči. Začal jsem tedy sám pracovat jako terapeut. Zakázek přibývalo a tak jsem se rozhodl, že si založím vlastní kliniku. Je daleko od města, pěkně v lesích a horách. Máme zde rušičku signálů a nabízíme jak odpočinkové, tak terapeutické pobyty. K dispozici vám jsou školení psychologové, duchovní a terapeuti.

Lokalizátor

Jsem lokalizátor Honza. A opravdu nejsem žádný pojízdný radar. Pomáhám komunitám v jejich rozvoji. Poslední roky přinesly velkou akceleraci dvou trendů: globalizace a lokalizace. Prakticky cokoli, co se dnes stane na druhém konci světa, ovlivňuje situaci i u nás v republice. Spolu s odosobněným životem ve městech se lidé poslední roky také stále častěji vracejí k životu v komunitách a pospolitostech, kde se téměř všichni znají. Přitom ale normálně fungují v životě mimo komunitu. No a já jim pomáhat být v jejich pospolitosti co nejsamostatnější. Poradím, kde je vhodné mít obchod s 3D tiskem nářadí a elektroniky, jak navrhnout uspořádání budov, kde mít vertikální pěstírnu zeleniny a podobně. Díky tomu potom lidé zvládají současné globální otřesy mnohem lépe. V posledních letech už příliš nepracuji v terénu, ale vyučuji lokalizaci na několika vysokých školách.

Manažer komunitního financování

Komunitní financování, neboli crowdfunding, získává každým rokem stále větší oblibu. Roste počet crowdfundingových serverů, počet úspěšných i neúspěšných projektů i částka, která se pomocí komunitního financování vybere. Začalo to už někdy v roce 2012, ale opravdový boom nastal asi před 10 lety, v roce 2020. Od té doby je rozvoj crowdfundingu nezastavitelný. Zhruba před deseti lety se také objevili první lidé, jako jsem já. Kolem této oblasti jsem se pohybovala od doby jejího vzniku a postupně jsem zjišťovala, že i pro komunitní financování stále více platí, že bez profesionálního projektu se člověk nikam nedostane. Začala jsem proto firmám radit, jak se mají na serveru prezentovat, co nabídnout lidem na oplátku, jaká by měla být jejich komunikace a podobně. Je to skvělý job, něco jako internetový marketing. Mimochodem, jmenuji se Zuzana.

Poradce pro digitální soukromí

Ahoj, jsem poradcem pro digitální bezpečnost. Své jméno vám neřeknu, pro popis mé práce stejně není důležité. Co tedy dělám? Jednoduše zametám digitální stopu, kterou za sebou obyčejní lidé táhnou jak slimáci sliz. A zároveň posiluji vaši odolnost proti hacknutí. Už před 15 lety byla digitální bezpečnost problémem, ale před zhruba pěti lety to začalo být do nebe volající. Lidi jsou stále stejně blbí, ale počet zařízení, které mají kolem sebe, se několikanásobně zvýšil. To máte chytrou domácnost, chytré hodinky a brýle, chytrá auta bez řidiče, chytré oblečení. Lidi se v tom ztrácí a neumí se správně chovat. Vyžvaní na sebe úplně všechno a taky za to platí. Poslední dva roky se množí digitální útoky, které jim často zruinují životy. Já jsem tu tedy od toho, aby se to nestalo právě vám.

Kryptobankéř

Ahoj, jsem kryptobankéř Oliver. O alternativní měny jsem se začal zajímat před zhruba 20 lety, kdy svět postihla zatím nejhorší finanční krize 21. století. Můj zájem přitom vzrostl v době, kdy tehdejší majitel Virgin Galactic Richard Branson oznámil, že lety do Vesmíru s jeho společností budeme moci zaplatit také Bitcoiny. Mezitím vzniklo několik kryptoměn a točí se kolem nich skvělý byznys. Máme zde měnové spekulanty, regulátory, teoretiky, právnické specialisty nebo detektivy, které vám vypátrají a vrátí ukradené peníze.

Mikrobiologický specialista

Radka, specialistka na mikrobiologii, to jsem já. Vystudovala jsem mikrobiologii před 7 lety a mojí specializací je analýza mikroflóry vašeho těla. Ať je to svět bakterií žijících ve vašich ústech, nebo třeba ve střevech. Každý máme tento mix jiný, proto bychom se měli každý trochu jinak chovat a stravovat. Na základě komplexní analýzy vám proto poradím, co jíst, co nejíst, jakému prostředí se vyhýbat a tak dále. Díky tomu budete zdravější a také spokojenější. Někteří mikrobiologové se zase zaměřují na výrobu biologických filmů. Mikrobiologie obecně zažívá v posledních letech velký boom.

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz