Za lehké děvy zaplatí průměrný Čech čtvrt mega za život. A co vy?

Author: Bosc d'Anjou on Flickr.com; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped; Reidar Aulie (1904-1977). The brothel (1933)

Sdílejte

Přestože je prostitice všudypřítomná, nikde se nedozvíme tu nejzásadnější informaci. Kolik za ni během života utratíme? Víme sice, že jsou to 4 miliardy ročně, že prostitutky navštěvuje až 20 % mužů a že průměrná hodinová sazba je 2 500 korun.  Víme dokonce, že nejluxusnější světové společnice si za jednu noc účtují i milion korun, a díky deníku Daily Mail také to, že Charlie Sheen ročně utratí za prostitutky 1,6 milionu dolarů. Přesto všechno netušíme, kolik za tyto služby utratíme my, čeští muži, během našeho života. Od rozpuku až do seschnutí.

Do klubu, nebo na privát?

Matěj je typický mladý muž. Bydlí s kamarády v jednom pražském podnájmu, má relativně slušnou práci a rád se baví. Čas od času si najde nějakou přítelkyni, ale není to nic stálého. Dříve ženy lovil především v pražských barech, ale dnes už trochu zpohodlněl a zvolnil. Stále je hodně aktivní, ale jako zkušený investor začal své časové zdroje patřičně diverzifikovat. Když má tu správnou náladu, vyrazí si stále na klasický lov, ať již s kamarády, nebo bez nich. Oldschoolové metody jsou léty prověřené a stále nenahraditelné. Stále častěji se však s partnerkami seznamuje přes Tinder a pokud zrovna nemá chuť celý večer někoho okouzlovat, zajede si do jednoho z mnoha pražských nočních klubů.

Občas to zkoušel i na privátech, ale po špatných zkušenostech toho nechal. „To byste nevěřili, co všechno na vás za dveřmi může čekat,“ vypráví nám Matěj. „Holky na privátech mají tu nevýhodu, že si je nemůžete předem dobře prohlédnout. Musíte věřit fotkám z internetu, což není úplně spolehlivý zdroj informací. Nejhorší je, že rozdíly mezi internetem a realitou jsou někdy tak šílené, že musíte jednoduše utéct. Nejlépe se ani neohlížet. A kam se potom vydáte? Stejně zase do nějakého podniku. Holky jsou tam sice dražší, ale většinou mají alespoň nějakou úroveň,“ vysvětluje Matěj, proč volí dražší varianty. Nad tím, kolik peněz vlastně za prostitutky utratí, nepřemýšlí. „Fakt nevím, to záleží. Nikdy jsem se nad tím nepozastavoval. Někdy to může být deset tisíc měsíčně, ale potom jsou zase měsíce, kdy je to nula. Nejvíc jsem utratil za celý večer asi patnáct tisíc, to byl hukot. Holky jsou občas jak vysavač,“ směje se na závěr našeho krátkého rozhovoru.

 

Placený sex vyzkoušelo až 20 % Čechů

Podobné problémy jako Matěj alespoň jednou v životě řešila téměř pětina českých mužů. Podle průzkumu společnosti SANEP z roku 2013 přiznává koupi sexuálních služeb 7 % lidí. Jelikož jde výhradně o muže, dostáváme se přibližně na hranici 15 %. Jiné průzkumy potom pracují až s 20 % mužů. Pokud se teď začínají dámy nervózně ošívat a přemýšlet, jestli tím „chlívákem“ není jejich současný partner, máme v záloze lehkou náplast. Jsou země, kde jsou na tom mnohem „hůře“. Pravda, například prudérní Britové přiznávají návštěvu prostitutek jen v 7-9 %, ale jinde jsou už sdílnější. S placeným sexem má zkušenost až 40 % Španělů, 45 % Italů a až 80 % Kambodžanů. „Lásko, jdu s kamarády do nevěstince, s večeří na mě nečekej,“ zde musí být stejně běžná věta, jako v Česku „Jdeme na pivo.“

 

Za kolik?

Podle listu The Economist se hodinové sazby prostitutek celosvětově snižují. Z průzkumu, který byl proveden v roce 2014, vyplynulo, že průměrná hodinová sazba klesla během osmi let ze 7 000 korun na 5 400. Průzkum byl prováděn v 84 městech a 12 zemích. Česká republika je v tomto ohledu jednou z nejlevnějších zemí. Průměrná hodinová sazba činí 2 500 korun. Není však problém sehnat nabídky okolo 500 korun za půlhodinku rozkoše. Zákazník však musí počítat s tím, co nám předestřel Matěj, totiž že úplnou krasavici za tyhle „drobné“ neuloví.

Kdo má hluboko do kapsy, může se vydat například do Řecka. Tamní nevládní organizace totiž upozorňují, že v souvislosti s vleklou ekonomickou krizí zde výrazně přibylo prodejných žen a zároveň klesly také ceny sexuálních služeb. Výjimkou prý nejsou ani studentky, které se nabízejí za pouhé dvě eura. Všechno však má své meze. Proto věříme, že naši čtenáři nejsou z těch, kteří by chtěli ekonomických problémů řeckých studentek za mrzký peníz zneužívat.

Naopak tušíme, že si rádi připlatí za dobrou společnost. Například v Praze bude stát čtvrthodinový „tanec“ v lepší společnosti přibližně 1800 korun. Komu je to málo, ten může zabrousit do vyšších společenských pater. V těch celosvětově nejvyšších se ceny pohybují od stovek tisíc, až po milion korun za jedinou noc. Takže otázka zní: koupit si novou audinu, nebo si užít životní jízdu s luxusní ojetinou?

 

Kolik utratíme za život?

Podle Českého statistického úřadu utratily domácnosti v roce 2014 za prostituci 3,7 miliardy korun. Občas se v médiích setkáme s vyššími odhady, ovšem ty počítají i se službami, které si zakoupí chlípní cizinci. Ve stejném roce evidovali statistici 4,3 milionu mužů ve věku od 15 let. Abychom se dostali na hranici legality, odstranili muže přestárlé a nemohoucí a zároveň si své počty co možná nejvíce zjednodušili, budeme počítat s 3,7 miliony akceschopných mužů. Pro naše účely také opomineme fakt, že výdaje na prostituci se rok od roku mění.

Jednoduše tedy počítáme, že 3,7 milionu mužů utratí 3,7 miliardy korun. Zároveň víme, že za sex platí pouze pětina z nich. V takovém případě nám vychází, že průměrný muž utratí za prostitutky ročně 5 tisíc korun. Pro další zjednodušení počítejme, že náš průměrný muž je sexuálně aktivní do svých 68 let a sex si proto kupuje pravidelně po dobu 50 let.

V takovém případě nám vychází, že průměrný muž za placený sex utratí během svého života čtvrt milionu korun. Pro někoho to může být šok, ale jde v zásadě o pakatel, zvlášť když to srovnáme s náklady za manželku, milenku, děti, psi a jiné větší či menší kratochvíle.  Naše dnešní otázka proto zní: pánové, co budete dělat dnes večer?

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz