12 příznaků toho, že jste zralí na změnu zaměstnání

zdroj: www.youtube.com

Sdílejte

Máte šíleného nadřízeného, který vás pronásleduje i o večerech a o víkendech, nemáte žádný volný čas, a přesto počítáte každou korunu? Potom je možná čas na změnu zaměstnání. Nezaměstnanost je nejnižší od roku 2008 a společnosti nabízejí takové podmínky, o kterých jsme si před několika lety mohli pouze nechat zdát. Nejen špatně placená práce s nesnesitelným nadřízeným je ale důvod ke změně. Pojďme se podívat i na další důvody, kvůli kterým byste měli přemýšlet o výpovědi.

 

1. Z pondělků vám vstávají chlupy na zátylku

Ještě jste ani nestačili zaregistrovat, že je víkend, a už je tu neděle. Namísto, abyste si ji pořádně užili, už od oběda máte zkažený den z toho, že zítra je zase to příšerné pondělí. Zase budete muset snášet nepříjemnou práci, šéfa, spolupracovníka, který pobral všechnu moudrost světa a k tomu má pocit, že mezi vámi přeskočila jiskra. Jednoduše další týden utrpení, který z vás pomalu vysává život.

 

2. Ztratili jste jiskru

Pamatujete ty časy, kdy jste chodili do práce s elánem? Kdy jste se těšili na zajímavou náplň práce, na nové výzvy, zábavu s kolegy, nebo třeba na Marušku z účtárny? Dříve jste bývali kreativní a otevření novým úkolům, zatímco teď už jenom přežíváte. Možná vás nic vyloženě nerozčiluje, ale také vás nic nenadchne. Každodenní rutina vás semlela na šedou myš v davu, která tráví večery v hospodě a víkendy spánkem těch, kteří by nejraději zapomněli, že existují.

 

3. Věčně si stěžujete na práci

Každý si občas postěžuje na práci. Ne všechny dny se vydaří, někdy přijde rozčilený klient nebo nadřízený, sejde se spousta práce, nebo vám odejde oblíbený kolega a namísto něj přijde kariérista, od kterého nemůžete čekat nic dobrého. Nebo se vám jednoduše něco nepovede. Ale dokážete se bavit i o jiných věcech než o práci a nestěžujete si na ni každý den. Ať svému partnerovi, nebo kolegům z kanceláře, se kterými trávíte pět večerů týdně v hospodě a pomlouváte toho příšerného šéfa.

 

4. Váš šéf by potřeboval exorcistu

Je to s ním k nevydržení. Váš nadřízený je jako posedlý pekelným duchem. Máte pocit, že prakticky nepracuje, protože jeho jedinou zálibou je obsesivní kontrola toho, jestli děláte svoji práci správně. Mezi „firemními benefity“ máte také služební telefon a NEEXISTUJE, abyste ho měli v sobotu v deset večer vypnutý! Co kdyby vám chtěl vynadat za to, jak jste to v pátek zase zmatlali? Je jednoduše jako nezdolná hydra a vy už nemáte na další souboj síly? V takovém případě vezměte nohy na ramena a utíkejte. Ostatně problémy s nadřízeným jsou velmi častým důvodem, proč odcházíme z jinak zajímavé práce. Jednoduše neopouštíme firmu, ale šéfa.

 

5. Vymýšlíte, jak se pomalu a bolestivě zbavit kolegů

Nejen šéf, ale i kolegové mohou být důvodem k tomu, abyste se navždy rozloučili s prací, kterou jste nikdy neměli rádi. Jen si vzpomeňte na pomrkávajícího kolegu z našeho prvního případu. Nesnesitelná kolegyně, která už rok řeší, že by chtěla otěhotnět, ale ještě nenašla toho správného chlapa, kolega se zálibou ve zbraních, který vám nutkavě připomíná Olgu Hepnarovou, nebo kolega, který mění košile jednou týdně. Vyberte si, plejáda je téměř nekonečná.

 

6. Cítíte, že vás to zabíjí

Dlouhodobý stres má vliv na naše zdraví. Jak se ve vás hromadí, začínáte pociťovat jeho neblahé důsledky. Bolesti zad a žaludku, tiky a nečekané stahy svalstva, rychlé změny váhy směrem nahoru či dolů. Můžete se sice chvíli radovat, že jste se konečně spravili, nebo naopak trochu zpracovali svá přebytečná kila, ale jde o Pyrrhovo vítězství. Stojí vám 35 tisíc hrubého za to, že dostanete v 50 letech infarkt? Jedinou výhodou tohoto stylu života je fakt, že se nebudete muset zabývat tím, kolik peněz si odkládat na důchod.

 

7. Nemáte čas sami na sebe

Možná, že pro své peníze nemusíte odpovídat šéfovi v sobotu v deset večer a za poslední dva měsíce jste nenabrali 10 kilo, ale musíte dělat přesčasy, nebo si brát práci domů. Ano, baví vás to, jste svobodní a bezdětní a prací si tak trochu vyplňujete čas, který vaši kolegové věnují podivným rodinným aktivitám. Nebo dokonce máte rodinu, ale…nemáte na ni čas. Nemáte čas ani sami na sebe, na to, dělat něco zajímavého, utrácet smysluplně své těžce vydělané peníze. Běžíte vstříc stáří, aniž byste měli možnost se zastavit a říct si: tak takhle tedy ne!

 

8. Počítáte každou korunu

Každý měsíc bojujete o přežití. Počítáte, jestli si můžete dovolit krabicové víno, nebo alespoň Arguse z Lidlu (nic proti němu, za málo peněz nabízí kvalitní muziku), nebo jestli tenhle měsíc budete na suchu. Dovolená? Ale ano, jeden víkend odřeknete brigádu a vyrazíte do Srbska. Ano, víte, že byste měli říkat NA Srbsko, protože to je jen pár skal u Berouna. Ale když s tou falešnou předložkou se cítíte tak nějak světověji a také bohatší.

 

9. Nemáte se kam posunout

Máte vlastně docela štěstí. Pohodový šéf, žádné příšerné přesčasy, na pivo, prostitutku, dovolenou a víno z Chile vám také zbude, takže byste si v porovnání s mnoha jinými nešťastníky vlastně neměli mít na co stěžovat. Jenže v práci jste se už naučili vše, co jste mohli. Posun výš je nemožný a vy jste na další desetiletí zaseknutí na stávající pozici. V takovém případě je na čase sebrat svých pár švestek a dát teplému místečku vale. Pracovní svět je plný výzev a dobrodružství, stačí si jen vybrat.

 

10. Firma do vás neinvestuje

Trochu jiná situace, ale s podobnými důsledky. Což o to, určitá perspektiva postupu zde je, ale není to nic, čeho byste se nemohli dočkat. Navíc byste se stejně příliš nerozvíjeli. Přitom byste rádi byli pro společnost platnější, ani ty ďábelské víkendové telefonáty s nadřízeným by vám nevadily. Firmě jste ale téměř ukradení. Potřebuje vás tam, kde jste, a když to nebudete vy, najme obratem jiného poskoka. Že byste chtěli zaplatit nějaký kurz rozvoje svých dovedností? Nenechte se vysmát, maximálně vás naženou na školení BOZP. A běda, jak si u něj budete číst e-mail!

 

11. Přestali jste brát svoji práci vážně

Dřív jste při své práci dbali na každý detail, snažili jste se odvést perfektní výkon a ukázat klientovi, že jste člověk na správném místě, že svému řemeslu rozumíte jako nikdo jiný. Co si budeme povídat, také jste možná chtěli ukázat šéfovi, že udělal dobře, když vám dal přednost před tím člověkem, co se s vámi dostal do třetího kola pohovoru na prodavače salámů. Dříve jste proto sekali od oka 15 deka na gram přesně a vaší tajnou specialitou bylo, že jste se uměli napoprvé a do koruny trefit na hlášku „dejte mi toho za 24 korun, víc nemám“. Ale teď? Hodíte tam 18 deka a znuděně se zeptáte, jestli „to můžete nechat“. V takovém případě je třeba změnit krám.

 

12. Nemůžete se v práci ani nahlas zasmát

Čtete v práci Finpark a popadáte se přitom za břicho? Že ne? Zvláštní. Ale nevadí, najdou se i jiné příležitosti, kdy se můžete od srdce zasmát. Tedy měly by. Pokud v práci nemáte žádné okamžiky, kvůli kterým stojí za to se zasmát, je to smutné. A pokud máte, ale smát se nemůžete, protože neurotický kolega na druhé straně open space kanceláře vám za to sype projímadlo do kafe, je na čase zvednout kotvy a odplout do přívětivějších vod.

 

Sdílejte

Komentáře

 

David Píta

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz