4 osvědčené rady, jak se ve vztahu přestat hádat kvůli penězům

Author: Filip Lachowski on Flickr.com; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped

Sdílejte

Peníze jsou jedním z hlavním důvodů, proč spolu páry bojují, někdy až do krve. Podobně jako při jiných neshodách za tím kupodivu vězí nedostatek komunikace, neboli o penězích se nebavíme dostatečně. Je překvapující, kolik lidí netuší o financích toho druhého poté, co se vzali. I když jsou společné účty v Čechách běžné, mnoho lidí je v rozpacích z rozmluvy o finanční stránce svých životů. Chcete-li zastavit hašteření a začít pracovat na tom společném, zaměřte se na obvyklé příčiny hádek.

 

Hádka: Cítíte se a jste ve finanční tísni

Rada: Peněžní rande jednou za měsíc

Přijde vám čerstvý výpis z přešvihnuté kreditní karty a ještě pár upomínek ke splátkovým kalendářům. Doslova se přes vás přeleje tsunami paniky a zlosti. Emoce jsou vysoké a chcete se situací konfrontovat vaší drahou polovičku. Hned teď si to prostě vyříkat s pořádnou dávkou výčitek navrch.

Tuto konfrontaci je třeba odložit. Naplánujte si rande, nejlépe v nějaké pěkné (cenově rozumné) restauraci. Emoce mezitím opadnou a budete mít schopnost se na trable podívat o něco klidněji z ptačí perspektivy. Také se nebudete hnidopišsky utápět v slovíčkaření za každou utracenou korunu.

„Jak budeme náš dluh řešit?”, “Jak splátky rozložíme?“ Finanční instituce a organizace, kterým dlužíte, jsou rády, když nějaké splátky vůbec pošlete. Pokud jim situaci se stoickým klidem vysvětlíte, většinou na vaše řešení kývnou.

Rozhodně se kvůli tomu nemusíte chytit s partnerem /-kou a mít poznamenaný i váš společný sexuální život.

 

Hádka: Nenávidíte partnera /-ku za to, že kontroluje vaše výdaje

Rada: Nastavte si výši částky na utracení

 Situace zprvu vypadá nevinně. V předsíni zůstal obal od nového telefonu nebo krabice od právě zakoupených lodiček. A oheň je na střeše. Instinktivně si začínáte připravovat argumenty ospravedlňující koupi. Cítíte se být ve vztahu manipulováni. Pokud vyděláváte míň, jste v submisivní pozici rovnou. Příště raději novou věc schováte do skříně.
Recept na kousavé komentáře ohledně vašeho utrácení je prostý. Domluvte se na částce, kterou utratíte za půl roku nebo rok a nikdo se nikoho nebude ptát na to, za co byla utracena. Konkrétní návrh může být například ve výši 1 procenta ročního příjmu vaší domácnosti. V páru je obvyklé, že jeden je víc šetřílek a druhý více rozhazovač. Domluva na osobní částce k utracení dle libosti uspokojí oba typy. Ten utrácející bude mít dobrý pocit, že na něco má a šetřící bude rád, že partnerovy výdaje mají nastavený limit. Samozřejmě, že při nedodržení úmluvy je zaděláno na další problém. Ale od toho jsme přeci dospělí, že?

 

Hádka: Půjčili jste peníze v rodině

Rada: Bavte se o scénáři „co když“ předem

 V práci obdržíte neočekávanou odměnu nebo dostanete vratku od finančního úřadu (ha ha), prostě máte více peněz, než jste plánovali. V páru pak jeden chce půjčit potrhlému příbuznému a druhý sní o vytoužené dovolené. Hádka je tu hned. Je vhodné se o tom, jak případné neočekávané peníze utratíte, předem pobavit. Hypoteticky se totiž debatuje snázeji a hlavně bez emocí. Přitom se navíc dozvíte spoustu užitečných informací o vaší lásce, které vám pomohou například s koupí vánočního dárku. Krása tohoto řešení spočívá v tom, že když náhodou nějaké přebytečné peníze skutečně budete mít, již dávno tu na vás bude čekat odsouhlasený plán, jak s nimi naložit.

 

Hádka: Nemůžete se dohodnout, na co vlastně šetříte

Rada: Spolehněte se na profíka

Chcete ušetřit na mimořádnou splátku hypotéky, partner zase na upgrade auta. Vy chcete mít finanční jistotu na půl roku pro případ ztráty zaměstnání, partner chce zvýšit platbu penzijního připojištění. Prostě finančních priorit je ve vztahu více než dost a pro každého jsou jiné.

Neutrální názor se v takovém případě vyplatí. Najděte a hlavně se shodněte na finančním poradci, který vám dá nezaujatý a nezkreslený názor. Dokonce to po něm /-ní můžete požadovat jako radu zdarma s potenciálním příslibem placené zakázky. Při příští vypjaté situaci se pak můžete na názor „mediátora“ odvolat a ubrat tak trochu páry z diskuze.

Sdílejte

Komentáře

 

Dan Konečný

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz