9 nejlepších filmů o penězích

Author: South Bend Voice on Flickr.com; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped

Sdílejte

Znáte Gordona Gekka z filmu Wall Street? Věděli jste, že jeho předobrazem byla skupinka aktivistických investorů, kteří v 80. letech terorizovali americké firmy a nikdo jim nemohl přijít na jméno? A že stejní investoři jsou nyní oslavováni jako spása pro menší akcionáře velkých firem? Nejen to se dozvíte v přehledu nejlepších filmů o penězích, který jsme pro vás připravili. Jsou mezi nimi komedie, dramata i dokumenty. Zabývají se akciovými trhy, realitami i oblastí velkých fúzí a akvizic. Z mnohých se můžeme lecčemus naučit a všechny do jednoho jsou zatraceně zajímavé.

 

Wall Street

Kdo by neznal Gordona Gekka, postrach všech společností od New Yorku po Los Angels. Zná ho i mladý obchodník Bud Fox, který se díky své agilnosti nakonec obávanému jestřábovi zalíbí natolik, že si nadějného talenta vezme pod svá křídla. Bud se velice brzy ocitá ve světě rychlých peněz, žen, či inside tradingu a učí se žít podle Gekkova hesla „chamtivost je dobrá“.

Gordon Gekko je mixem aktivistických investorů, kteří i dnes děsí vysoké manažery amerických firem. Patří sem třeba Carl Icahn. Zatímco dříve tito investoři oběti svých nájezdů jednoduše zlikvidovali, dnes nechávají firmy žít, pouze neúprosně tlačí na zvyšování výkonnosti těchto firem a návratnost své investice. Icahn tak například po svém vstupu do Applu donutil společnost, aby začala vyplácet dividendy.

Recenze filmu na ČSFD

 

Barbaři za branou

Film podle skutečné události, ve kterém jde o převzetí společnosti v hodnotě 25 miliard dolarů. Na 80. léta je to slušná suma. Film humornou formou ukazuje zákulisí velkých private equity obchodů. Peníze a hamižnost zde hrají stejně zásadní roli jako u Gordona Gekka, ovšem rozdíl je v tom, že tento snímek popisuje klasické obchodní převzetí společnosti, nikoli prostředí nepřátelských nájezdníků jako Wall Street. Film má ostatně dobrou pověst i mezi některými českými investičními žraloky. Už jen proto stojí za vidění.

Recenze filmu na ČSFD

 

Vlk z Wall Street

Patrně nejznámější ze všech filmů z prostředí Wall Street. Film o podvodníkovi Jordanu Belfortovi, který všichni prodejci, ať už obchodují s nádobím, pojistkami a akciemi či s ojetými automobily, vzývají jako zlaté tele. Na školeních prodejních dovedností se stále dokola pouští scéna „jak prodat propisku“. Základem je vytvoření potřeby, opakují důležitě střední manažeři svým ovečkám. Makléři mají zase v oblibě scénu, ve které Mark Hanna poučuje Belforta o základním pravidle obchodování s akciemi: nikdo nikdy neví, jakým směrem se budou akcie pohybovat. Smiř se s tím a prodávej. S pohybem akcií ať si dělají starosti klienti.

Nejen samotný film, ale hlavně obliba manipulativních technik a principů naprostého opovržení lidmi uvnitř komunity prodejců slibů nás vede k jednoznačnému závěru. Nikdy nevěřte nikomu, kdo se vám snaží něco prodat. I kdybyste snad měli pocit, že to zrovna potřebujete.

Recenze filmu na ČSFD

 

Riziko

Další z oblíbených filmů telefonních prodejců a další z filmů o rychlém vzestupu mladého ambiciózního makléře, který po čase zjistí, že vydělává peníze díky okrádání jiných. Co ale obchodníky nejvíc hecuje, je scéna, ve které šéf makléřské společnosti popisuje, že neexistuje nic jako hovor, který by nebyl prodejní. Každý hovor je prodejní. Buď prodáte klientovi nějaké akcie, nebo prodá on vám důvod, proč je nekoupit. Nic mezi tím.

Má to něco do sebe. Dokonce i v běžném životě vedete jeden prodejní hovor za druhým. Prodáváte se na rande, na pracovním pohovoru, při argumentaci prodáváte svůj pohled na svět. Je to samozřejmě pravda, ale u obchodníků tento pohled vyvolává falešný pocit, že kdo neprodává, nežije. Zvednout takto vyhecovanému prodejci telefon je jako vytáhnout si Černého Petra. I když jim uprostřed třetího nevyžádaného argumentu nevybíravě zavěsíte, jsou schopní vám volat znovu, že se nedopatřením přerušilo spojení a kam že mají ten tablet se slevou 1000 korun zaslat.

Recenze filmu na ČSFD

 

Dům za všechny peníze

Americká komedie z druhé poloviny 80. let nás zavede do světa realitního byznysu. Znáte rčení „starý dům utahal mladého kluka“? Tak nějak bychom mohli shrnout hlavní dějovou linku filmu. Zápletka filmu stojí na výhodném nákupu pěkného prostorného domu. Jenže nejen v Americe 80. let, ale i o 30 let později v malé zemi uprostřed Evropy platí jednoduchá poučka: v realitách neexistuje nic jako výhodná koupě. Vždy dostanete pouze to, za co jste zaplatili. Byt za milion v lokalitě, kde se ceny pohybují okolo dvou milionů, může i dnes skrývat nemilá překvapení. Samozřejmě často můžete za své peníze dostat nemovitost mnohem menší hodnoty, to naopak není nic výjimečného. Tímto tématem se ostatně zabývá další kousek z našeho výběru.

Recenze filmu na ČSFD

 

Konkurenti

Adaptace divadelní hry z prostředí obchodu s realitami může pro někoho postrádat více akce. Ukazuje ale, jakému tlaku jsou běžní makléři vystaveni. Prodáš, nebo končíš. Jednoduchá rovnice. Základem příběhu je soutěž, kterou vypsal majitel realitní kanceláře pro své čtyři zaměstnance. Kdo do 24 hodin prodá nejvýhodněji bezcenné pozemky, získá luxusní Cadillac El Dorado. Kdo na pozemcích trhne nejméně, dostane padáka. Zoufalí lidé však dělají zoufalé činy, o čemž se ostatně majitel brzy přesvědčí. Až tedy budete mít vlastní zaměstnance, nevystavujte je přílišnému tlaku. Nemusí to dobře dopadnout.

Recenze filmu na ČSFD

 

Den před krizí (Margin Call)

Film ze světa velkých peněz, který se v první dny finanční krize roku 2008 začíná otřásat v základech. Mladý finanční analytik odhalí, že firma vlastní nebezpečné množství toxických aktiv. Co s tím? Prodat je klientům a zničit reputaci společnosti i vztahy s klienty? Nebo přijmout zodpovědnost a důsledky dřívějších rozhodnutí?

Co je na filmu ale zajímavé, je konverzace, ve které se tři analytici baví o tom, jak jednoduché je utratit 2,5 milionu dolarů za rok. Polovinu se vezme stát na daních, 300 tisíc ročně za hypotéku, 150 pro rodiče, 150 za auto, 75 tisíc za restaurace, 50 za oblečení, 75 za prostitutky a část na horší časy. Scéna názorně ukazuje, že vůbec nezáleží na tom, kolik vyděláváte. Člověk jednoduše utratí vše, co mu přijde na účet, aniž by se o to nějak zvlášť snažil. Z výčtu výdajů je také pěkně vidět, že nejvíce utratíte za svůj stát. A to ještě předtím, než své peníze vůbec uvidíte. A konečně do třetice, že útraty za prostitutky mohou být mnohem vyšší, než upocených čtvrt milionu korun za život.

Recenze filmu na ČSFD

 

Finanční krize

Dokumentární tutorial pro všechny, kdo se chtějí dozvědět, jak to bylo s krizí v roce 2008. Dokument jasně a přehledně ukazuje nejrůznější klientelistické a korupční vazby, které vedly ke vzniku finanční krize z roku 2008. Ačkoli jde o komplexní popis celého soukolí a příčin, je snadno pochopitelný i pro vaši přítelkyni, která o ekonomii ví zhruba tolik, že možná nějak souvisí s penězi.

Recenze filmu na ČSFD

 

Chyť mě, když to dokážeš

Další klasika, kterou není třeba dlouze představovat. Příběh o mladém padělateli všemožných úředních dokumentů, od šeků až po vysokoškolské tituly. Film zábavnou formou ukazuje, že když se člověk nebojí a je dostatečně drzý, může se vydávat prakticky za kohokoli a dělat prakticky cokoli. Zvláštní je, že mezi českými prodejci není zdaleka tak populární jako jiné filmy. Patrně proto, že hlavní hrdina projevuje jisté znaky lidskosti.

Recenze filmu na ČSFD

 

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz