9 věcí, které nikdy nekupujte nové

Author: waldryano on pixabay.com; License: https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.cs; Mods: Photo croped

Sdílejte

Také patříte mezi lidi, kteří marně přemýšlí nad tím, jakou věc by si dokázali koupit použitou? Máte pocit, že vůně novoty je totožná s vůní úspěchu? Co když to ale není tak úplně pravda? Následující článek vám ukáže, jaké věci si naopak nikdy nové nekupovat, pokud chcete mít ve stáří vlastní vilu ve Středomoří. Vlastně nejen to. Vezměte trochu zeširoka a ukažme si, že nové neznamená dobré ani v přeneseném slova smyslu.

 

Kurtizána

Vlastně kdokoli, kdo poskytuje nějaké služby. Když už jsme u té kurtizány, přihoďme ještě finančního poradce. V zásadě jde totiž o podobný případ. Pokud se za tyto služby rozhodnete vydat své těžce vydělané peníze, potřebujete mít jistotu, že své řemeslo odvedou kvalitně a bez zbytečných sladkých řečí okolo. A co si budeme povídat, nováčci umějí pouze ta sladká slůvka, ale do práce už se jim moc nechce.

 

Vybavení pro děti

Výchova dítěte nás stojí podle různých průzkumů v průměru přibližně milion až dva. Často jsou to přitom nevděčníci, kterým není nic svaté, nic dost dobré a kteří všechno rozbijí nebo z toho vyrostou. Jaký racionální investor by jim kupoval nové věci? Plastové hračky vymácháte v Savu, oblečení z druhé ruky vyvaříte, kočárek a dětskou postýlku vyvětráte. Hlavně, ať vám proboha nesahají na vaše Lego!

 

Alkohol

Pokud máte děti, budete potřebovat hodně alkoholu, abyste tohle období přežili bez psychické újmy. A budete potřebovat hodně starého alkoholu. Kdy by pil cokoli, co nezrálo minimálně 15 let? Vždyť právě proto dětem kupujete použité oblečení – abyste si mohli i v čase neklidu dopřát kvalitní whisky!

 

Chůva

Nová, nejlépe mladá chůva se hodí spíše pro muže než pro děti. Mladá koza, které ještě neměla vlastní kůzlata, bude v mnoha případech moc útlocitná, v jiných zase nezkušená. Vaše děti tak budou v neustálém ohrožení. Manželství se může také otřást v základech, protože na rozdíl od náhodné známosti v baru si mladá dívka, která vám chodí občas hlídat děti, nenechá svůj románek pro sebe. Zato stará rašple nejen, že je lety protřelá profesionálka, ale má navíc tu výhodu, že se vám z ní lýtka zapalovat nebudou. A pokud snad ano, dokáže být přeci jenom diskrétnější.

 

Sportovní vybavení

Další černá díra do našich peněženek se jmenuje sportovní potřeby. Nejen, že často jde jen o přechválené krámy, ale i tam, kde je jejich hodnota nesporná, se povětšinou nevyplatí kupovat je nové. Lyže, snowboardy, tenisové a jiné rakety, kola, cvičební sady a rotopedy, na které budete nejpozději za měsíc pouze odkládat špinavé prádlo. To vše seženete za zlomek ceny a v nesnížené kvalitě. Často vůbec nepoznáte, že jsou z druhé ruky. Jednoduše proto, že sportovní vybavení je jakýmsi voodoo fetišem moderní doby. Lidé si ho kupují v přesvědčení, že pouhé vlastnictví těchto věcí je donutí začít se sebou něco dělat. Po několika letech nečinnosti však prozřou, ze stroje setřou prach a prodají ho do bazaru nebo ho rovnou nabídnou do neveřejné noční aukce tím, že je položí vedle společné popelnice.

 

Výrobky Apple

Popravdě, ospravedlnit nákup jakéhokoli výrobku od Applu je téměř nadlidský výkon. Tento hřích lze odpustit filmovým profesionálům, pokud si pořizují počítače s jablíčkem kvůli práci. Divit se nelze ani velké skupině skalních fanoušků společnosti, kteří mají své preference zakódovány už v samé podstatě své existence. Pokud snad nepatříte ani do jedné z těchto skupin a přesto si z nějakého nepochopitelného důvodu toužíte kousnout do kyselého jablka, máme pro vás jednu radu. Nikdy nekupujte Apple nový. A to ani model, ani přístroj.

Jednoduše stačí počkat rok do vydání nového modelu, aby o desítky procent spadla cena toho starého. K tomu připočtěme fakt, že velká část lidí z druhé zde zmíněné skupiny právě v ten okamžik prodá do bazaru svůj kus nepotřebného šrotu, kterým se v jejich očích starý typ právě stal. Kombinace existence nové řady telefonu, tabletu či hodinek a přetlaku starého typu těchto přístrojů v bazarech nadále tlačí na snižování ceny, takže máte reálnou šanci, že za své peníze dokonce i u Applu dostanete adekvátní protihodnotu. Problém je snad pouze v tom, že vám báchorku o výhodném nákupu iPhonu skoro nikdo neuvěří.

 

Spotřební elektronika obecně

Proč se však v našem příkladu zaměřovat pouze na jednu společnost. Ještě by nás někdo mohl nařknout z toho, že nám snad není tato firma sympatická, což není pravda. Sami bychom chtěli umět vydělat stovky dolarů i na obyčejné krabičce od sirek. Zásadu „nekupovat nové věci“ lze uplatnit na veškerou spotřební elektroniku typu počítače, televize a telefony. Konkrétně třeba počítače nebo televize, které byly vráceny výrobci k reklamaci, se prodávají se stejnou dvouletou zárukou, ovšem o desítky procent levněji. Velké eshopy také prodávají bez ztráty záruky nejrůznější elektroniku a spotřebiče, které se jim vrátily zpět do skladů. A jelikož na nich nikde nenajdete nápis „ojetina z druhé ruky“, můžete své návštěvě klidně namluvit, že jste si vše pořídili za plnou cenu. Jejich závist tím zas o něco vzroste.

 

Nábytek

U nábytku je naše rada trochu spekulativní. Stoprocentně platí u nábytku kancelářského. Jednoduše proto, že spousta firem vzniká a zase zaniká a především nové dravé startupy nejen, že nabízejí svým zaměstnancům jídlo zdarma, ale také si pořizují stylové kancelářské vybavení. Bohužel, často předčasně. Jakmile skončí jejich sen o tom stát se po Avastu druhým českým jednorožcem, tedy firmou s hodnotou přes miliardu dolarů, rozprodají majitelé vybavení kanceláře do bazarů a vrátí se zpět na svá stará místa v korporátním světě. V tu chvíli přichází řada na vaši firmu. Stylový nábytek za polovic je dobá koupě. Navíc nikde není psáno, že jednou neúspěšný startupista nemůže uspět příště s jiným nápadem. A víte, jakou cenu bude jednou mít židle, na které neúspěšně seděl český Steve Jobs? Jen aby v tu dobu už netlela kdesi na skládce.

S nábytkem do bytu je to složitější. V bazarech najdete krásné kousky za pár lahví špatné whisky, ale musíte na nich trochu zapracovat. Třeba je zbrousit, znovu namořit a podobné hračičky, které nikoho moc nebaví. Složit je v nějaký funkční celek je také lahůdka, takže v zásadě jde o cestu pro starší a pokročilé. První nábytek si pořiďte klidně od Švédů za plnou cenu.

 

Auto

Kupovat si nové auto je ekonomická sebevražda. Minimálně, pokud si chcete koupit něco na úrovni a nekupujete si dívčí autíčko za 150 tisíc. Už jen tím, že se na něj se zalíbením podíváte, ztrácí nové auto 10 % své hodnoty. Pokud si ještě dovolíte do něj nasednout a odvézt si ho do garáže, můžete si blahopřát k tomu, že jste právě prošustrovali čtvrtinu jeho ceny. Za kolik že jste ho kupovali? A jak dlouho trvala vaše cesta z obchodu do garáže? Pokud si přesto budete chtít nové auto kupovat, doporučujeme vzít si s sebou GoPro kamerku a celé to dobrodružství natočit. Až se budete s kamarády u piva předhánět v tom, komu se během jedné hodiny povedlo promrhat nejvíce peněz, nemuseli by vám bez důkazu uvěřit. Pokud ovšem chcete do auta investovat určitou sumu, kterou nehodláte snižovat, doporučujeme raději koupit ojeté auto vyšší třídy. Alespoň si trochu vylepšíte společenský status.

 

Věcí, které se nevyplatí kupovat nové, je zkrátka hodně. Nezmínili jsme například obligátní knihy, svatební šaty a další předměty na několik použití. Avšak pokud se budete řídit pouze tímto naším letmým výčtem, váš společenský status tím nejen že neutrpí, ale pokud budete ušetřené peníze investovat, tak naopak časem ještě stoupne.

 

Sdílejte

Komentáře

 

David Píta

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz