9 způsobů, jak se najíst zdarma a ještě si vylepšit image

Author: Michael Stern on Flickr.com; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped

Sdílejte

Život ve městě je plný nejrůznějších lákadel. Ať už jde o nepřebernou nabídku barů, hospod a placeného sexu, či o obchody Apple s nejnovějšími modely iPadů a iPhonů, až po módní butiky, které u rodičů ve Lhotě nenajdete. Kde na to ale vzít peníze a nekrást? Co kdybyste třeba ušetřili na jídle a přitom stále měli co jíst? Následující článek vám ukáže jak na to. Některé tipy z vás navíc mohou udělat mezi přáteli doslova celebritu.

 

Prostě se zeptejte

Na některých obchodních seminářích se můžete setkat s jednoduchou hrou. Jejím cílem je ukázat, že člověk má mnohdy zbytečný strach z odmítnutí. Vaším úkolem proto je, zeptat se během jednoho či dvou dnů cizích lidí na co nejvíc věcí. Cokoli byste chtěli, ale bojíte se zeptat. Třeba svézt se v kabině strojvedoucího na místní lokálce. Tuto hru můžeme pouze doporučit – nejen, že se zbavíte strachu z odmítnutí, ale splní se vám také spousta drobných přání. Překvapivě často se totiž setkáte s pochopením a souhlasem.

Stejné je to s jídlem. Zeptat se můžete úplně kdekoli. V restauraci poprosíte o jídlo, které by před koncem zavírací doby museli vyhazovat. Na oběd jsou k těmto účelům vhodné klasické lidové jídelny, které otvírají v 10 hodin a zavírají ve dvě odpoledne. Podobně se můžete zeptat v menších obchodech nebo supermarketech. Je třeba mít po ruce dobré vysvětlení toho, proč si jídlo nechcete nebo nemůžete koupit, protože obchodníci se do rozdávání příliš nehrnou. Na druhou stranu denně vyhazují spousty neprodejného jídla, které ještě může udělat velkou službu.

Zeptat se můžete také na tržišti nebo přímo u zemědělce. Na podobném principu ostatně funguje iniciativa Zachraň jídlo, která z polí zachraňuje zeleninové zmetky nevyhovující estetickým standardům dnešního konzumenta. A pokud jste dostatečně otrlí, můžete tyto zmetky prodávat v hipsterských čtvrtích za čtyřnásobek běžné ceny. Stačí, abyste k těm pokrouceným mrzákům přidali nějaký PŘÍBĚH a utahaní a vyšťavení manažeři, kteří jdou kolem cestou ze sousední kancelářské čtvrti, vám utrhají ruce. Tím posledním, na co mají po 11 hodinách v openspace kanceláři náladu, je uniformní zelenina a ovoce ze supermarketu.

 

Staňte se hrdinou

Zachraň papriku, zachraň svět! S tímto a podobnými hesly se můžete neohroženě vrhat do popelnic za velkými supermarkety a obchody s potravinami. Vítejte ve světě freeganů, lidí, kteří odmítají plýtvání potravinami. Zde už nejde o peníze, ale o vzletnou myšlenku. Jako freegani také uspokojíte přirozenou lidskou touhu patřit mezi vyvolené. Zkoprnělým kamarádům můžete vyprávět dobrodružné historky z podvečerních výprav a chlubit se tím, jak jste se naučili zpracovat nahnilé zelí na sto způsobů.

 

Nezdráhejte se nechat pozvat

Nemyslíme tím obligátní „zapomenutou peněženku“ na prvním rande, na které jste přišli s kytkou utrženou před neznámým panelákem. Ale třeba taková pozvánka od rodičů, kteří bydlí ve stejném městě nebo jeho okolí, je naprosto přijatelná. Navštívit čas od času prarodiče taky není od věci. Jednak budou rádi a jednak vám na cestu zabalí ještě nějakou tu dobrotu, abyste se jim moc nezchudli. Pozvánka od kamarádů na brunch nebo domácí večeři se také neodmítá. Navíc je to skvělá příležitost prokázat, že jdete s dobou a patříte mezi ty, kteří o jídle něco vědí. A pokud zrovna nepatříte mezi pozvané, nevadí.

 

Hoďte se do gala

Ideální varianta pro všechny, kdo chtějí být správně in. Kdo ví, kde hledat, ten se nejen zdarma nají a napije, ale ještě může svými světáckými řečmi okouzlit nejednu studentku umění a společenských věd. Pokud ještě neztratila ideály a stále věří v to, že existují i nezadaní kulturní muži, máte cestu otevřenou. A pokud je ztratila, vyhráli jste jackpot. Pro zhrzené ženy, které pendlují po vernisážích už jenom ze setrvačnosti, je svobodný muž hotovým zjevením, darem z nebes, který se neodmítá. V práci nebo u kamarádů si navíc historkami z vernisáží také uděláte očko. A jestli si váš šéf hraje na kulturního člověka, máte povýšení v kapse.

 

Najděte tu správnou firmu

Mnohé startupy a technologické firmy, které už dávno pochopily, že korporát a sešněrovaná pravidla vyhovují akorát vymírajícím dinosaurům bojícím se jakékoli životní změny, zavádějí ve svých firmách benefity, které jejich zaměstnance doopravdy zajímají. Mezi nimi je i jídlo zdarma. U nás si ho můžete dopřát například při práci pro společnost Avast.

 

Staňte se mystery shopperem

Nabídky na to, abyste se stali mystery shopperem, neboli tajným zákazníkem, sem tam najdete na nejrůznějších pracovních portálech. Většinou je to spíš pěkná pruda, ale pokud budete dostatečně pátrat a uchytíte se při testování restaurací, fast foodů a dalších výdejen jídla, máte vyhráno. Nejen, že se pořádně najíte, ale ještě vám to hodí nějakou korunu na víno.

 

Využijte chytrý telefon

Populární aplikaci Foursquare můžete využít nejen k tomu, abyste třikrát denně otravovali své známé sdělením o tom, kde jste si zrovna odskočili na toaletu a přitom se zde „čekli“, ale také k tomu, abyste si sem tam dopřáli něco na zub. Zdarma. Některé podniky totiž nabízejí na Foursquare různé promo akce. Pokud se u nich přes aplikaci přihlásíte poprvé, dostanete zdarma skleničku vína, pivo nebo nějaký menší předkrm.

 

Ochutnávejte

V supermarketech nejednou narazíte na ochutnávku nějakého výrobku. Vzorky jsou malé a většinou nejsou dobré. Musejí se ale udat, proto nikomu nebude vadit, když jich spořádáte větší množství. Jestli jste už ostřílenými světáky a navštívili jste i pár vernisáží a slavnostních otevření čehokoli, můžete se navíc pustit se slečnou promotérkou do řeči a trochu ji okouzlit. Jistě za to získáte alespoň dva kousky veky navíc. Pokud je však u jídla promotér, nemáte šanci. Chlap, který je nucen dělat tuhle práci, sám nemá ani na chleba, takže na vzorcích pro zákazníky škrtí, co to dá. Sám má totiž málo.

Pokud si ještě nejste jistí, zda jste schopní plundrovat stánky s ochutnávkami, zkuste online metodu. U nás bohužel vzorky zdarma nemají takovou tradici jako v USA, nicméně i v naší malé kotlině můžete navštívit třeba tuhle stránku a čas od času si nechat něco poslat. Není toho moc, můžete zde narazit třeba na vzorky vína, tyčinek, vody nebo sušeného kozího mléka. Doporučujeme proto raději ochutnávky naživo.

 

Naučte s přežít

U nás ve středu Evropy najdete jídlo téměř na každém kroku. Stačí, abyste se naučili sbírat jedlé houby, zpracovávat šípky, identifikovat všemožné jedlé bobule a rostliny a máte vyhráno. Od pozdního jara až do listopadu se protlučete životem bez toho, abyste museli nakupovat. Ano, zabere to čas, ale pokud jste zrovna na dně nebo se vám nechce pracovat, proč to nezkusit. Ostatně schopnost uživit se bez cizí pomoci může být brzy tím, co vám pomůže přežít těžké časy.

 

Sdílejte

Komentáře

 

David Píta

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz