Osman Kibar – pokerový génius, co nehraje poker a vrátí Vám Vaše vypadané vlasy

Zdroj obrázku: http://video.cnbc.com

Sdílejte

Asi jste o něm ještě neslyšeli. Jméno Osman Kibar si ale raději dobře zapamatujte – možná vám zajistí šťastnější stáří a třeba i dlouhý život. Věří, že má recept na „božskou pilulku“, a jen tak mimochodem firma, kterou vlastní, je nejdražším start-upem na světě.

 

Na koberci nepřiletěl

Je mu 41 let a je původem Turek. Moc takových ale nepotkáte. Po základní škole odešel na prestižní Robert College v Istanbulu, přijímající jen horních 0,2 % podle testů, které všechny turecké děti skládají v 11 letech. Alespoň trochu to tedy (asi) génius bude. Těžko říct, kolik na škole získal informací, ale rozhodně mu byla velmi prospěšná už kvůli kontaktům. Své šikovné (a už dříve velmi úspěšné) spolužáky později zaměstnal ve svých firmách na vedoucích pozicích a evidentně chybu neudělal.

Studia jej zjevně bavila. Než v roce 1999 doktorátem ukončil svá studia, bylo mu 36 let. Stihl se ale věnovat jak ekonomii, tak biofotonickým technologiím. Už během své práce na doktorátu založil biotechnologickou firmu Genoptix, kterou před čtyřmi lety prodal Novartisu za 470 milionů dolarů (necelých 12 miliard Kč), což by si v Turecku nevydělal asi ani úspěšnou sítí prodejen kebabu.

 

15 000 Rolls Royceů

Jeho současný projekt Samumed, sídlící v americkém San Diegu, je však ještě progresivnější. Podle posledního ocenění má tato biotech firma hodnotu 6 miliard dolarů (v korunách to snad ani vědět nechcete). 15 000 Rolls-Royceů, které si může Kibar koupit, pokud by ho Samumed přestal bavit a prodal jej, by tvořilo řadu dlouhou 90 km a po jejich střechách by jste tak mohli přeskákat třeba z Prahy do Plzně.

 

Sympaťák Osman

Což o to, představa skákání po střechách Rolls-Royce je pěkná, Osmanu Kibarovi jde ale zjevně o něco víc. Jaký vlastně tento chlapík je? Uvažte sami. V roce 2006 vyhrál první pokerový turnaj, na kterém kdy byl a rok na to skončil druhý z 3000 hráčů na světovém turnaji ve Vegas. Další turnaj už zkusil jen, aby si ověřil, že předchozí výhry nebyly náhoda. Nebyly. Turnaj vyhrál a s pokerem skončil. Říká, že po celém dni zírání do karet máte vlastně solidní kocovinu a ztrácíte přehled o dnech. Místo pokeru tedy raději čte knihy o pokročilé matematice a medituje. A když si dá Osman chvíli pauzu od pokročilé matematiky, vyvíjí se svým týmem léky proti stárnutí.

 

Samumed

Co způsobilo, že právě Samumed je tak vysoce hodnocený a jsou do něj vkládány tak velké naděje? Je to jednoduché – i když se zatím zaměřují „pouze“ na regeneraci buněk jednoho orgánu po druhém (a ne celkové „omlazení“), první testy ukázaly, že léky dělají, co od nich bylo očekáváno. Testovaným „statisticky významně“ roste počet vlasů na hlavě a vrací se jim jejich původní barva. Druhý lék je vyvíjen pro pacienty s artrózou a jeho cílem je obnovení růstu chrupavky, což by znamenalo v tomto odvětví skutečnou revoluci.

 

Trocha skepse na konec

Senzace podobného typu už tady jistě byly vícekrát. Dokonce i Samumed je ve svých vyjádřeních velmi opatrný. Největší testy byly totiž zatím provedeny jen na vzorku 60 lidí a přestože se výsledky potvrdily, stále to neznamená spásu lidstva. 80% konceptů léků jde i po úspěšném prvním testování do koše. Kibar si navzdory všemu věří a není sám. A třeba se to právě jemu a jeho týmu povede.

 

Ale přece… pokud by se mělo přijít na to, že to je celé skvělý pokerový blaf, měl by možná Osman Kibar zvážit prodej alespoň části svého podílu a raději koupit pár tisíc kusů Rolls-Royceů.

Sdílejte

Komentáře

 

Daniel Pavliňák

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz