Srovnání 11 mobilních bankovních aplikací: chceme tu nejlepší!

Author: gamerio on pixabay.com; License: https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.cs; Mods: Photo croped

Sdílejte

Je čtvrtek pár minut před půlnocí a Vy si vzpomenete na platbu se splatností právě do dneška. Jako uživatel Windows na svém stroji marně hledáte již několik let chybějící tlačítko TURBO a netrpělivě vyčkáváte naběhnutí systému. V prohlížeči se pak pár sekund po spuštění dozvíte, že Vaše banka zrovna rekonstruuje internetové bankovnictví a platbu tímto způsobem můžete provést až za několik hodin.

Ať jde o penále za pozdní placení nebo o prostý komfort, spolehlivou, rychlou a přehlednou aplikaci mobilního bankovnictví oceníte vždy. Proto jsme se dali do srovnávání.

… a upřímně řečeno, s většinou poskytovatelů budete asi většinou spokojeni. Je-li pro vás při výběru banky stabilní a uživatelsky příjemná smart aplikace podmínkou, výběr se Vám zúží asi o třetinu. Pro geeky a fajnšmekry pak máme typy na aplikace, které nejen na jedničku plní základní funkce, ale se kterými si také dosyta vyhrajete.

 

Co hodnotíme?

Nehodnotíme pouze funkce oficiálně deklarované bankami. Do značné míry se inspirujeme vlastní zkušeností, především ale dlouhodobými zkušenostmi stovek recenzujících uživatelů (jednoduše jsme se podívali do historie recenzí v obchodech s aplikacemi) a pohled na aplikaci tak zahrnuje i péči vývojáře o aplikaci po vydání nové verze a rychlost jeho reakce na případné – ale u některých bank vcelku časté – chyby a problémy.

Srovnáváme tedy v základu podle 3 kritérií:

 • Funkce – co appka umí
 • Intuitivnost a design – jak se nám to celé líbí
 • Stabilita – je na appku spoleh?

Většina aplikací nabízí stejný funkční základ. Uvádíme jej zde a nepřítomnost některých ze základních funkcí zmiňujeme u jednotlivých aplikací. Od své bankovní aplikace většinou můžete očekávat:

 • Zobrazení stavu účtu a historie transakcí
 • Zadávání platebních příkazů
 • Využívání šablon platebních příkazů
 • Vyhledávání bankomatů a poboček banky ve Vašem okolí a zobrazení na mapě
 • Možnost zablokování ztracené karty
 • Vyřízení menších (předem podepsaných) úvěrů
 • Zobrazení kurzovního lístku
 • Platbu pomocí skenování QR kódů
 • Možnost dobití kreditu u svého mobilního operátora

V následujícím přehledu jsou banky řazeny podle počtu klientů. (dostupnému k r. 2015)

 

Česká spořitelna – Servis 24 Mobilní banka

ČS mobilní banka

Největší česká banka s více než 5 miliony klienty vytvořila pro své klienty ve výsledku šikovnou aplikaci ze všemi základními funkcemi. Navíc nabízí jako jedna ze dvou bank v našem srovnání možnost skenování složenek a automatického vyplnění platebních údajů do kolonek v příkazu. To dnes sice využije jen málo lidí, ale pokud jste jedním nebo jednou z nich, časová úspora bude velká a Servis 24 je asi aplikací pro Vás.

Kromě nahlášení a blokace karty navíc aplikace umožňuje objednání karty nové nebo odblokování karty znovunalezené. S QR kódy můžete nejen u ČS nejen platit ale také platby zadávat pomocí funkce Zaplať mi, tedy vytvořením vlastního QR obrazce a jeho odesláním. Zaplať mi je velmi málo viděná služba, kterou dále poskytuje jen Komerční banka a UniCredit bank.

Servis 24 ale není jedinou dostupnou aplikací od České spořitelny. Pro iOS a Android jich bylo zajištěno více. Zde zmiňme menší „appku“ Můj stav, která (podle Vašeho nastavení) může zobrazovat stav Vašeho účtu a historii transakcí i bez zadání hesla a to také ve formě widgetu na jedné z ploch. Dále je k dispozici Lístkomat, ve kterém si můžete nechat „vyjet“ čekací lístek ještě předtím, než dorazíte na pobočku banky a vyhnete se tak dlouhým frontám. Jste-li ve vedení podniku, určitě oceníte Business 24 Mobilní banku, která nabízí další (a rozhodně zajímavé) funkce.

Stabilita a uživatelské rozhraní

Vícekrát se stalo, že aktualizace způsobily u uživatelů velké vlny nevole. Vzhledem k velikosti banky je překvapivé, že nové „releases“ nejsou pořádně otestované a dochází k občasnému „padání“ aplikace. Vždy je však jen krátkodobé a po několika dnech na většině zařízení vše funguje bez chyby.

Jen uživatelé Windows Phone asi zapláčou nad nedostatkem funkcí a nepřehledností aplikace, která se od verzí pro dalších dva OS výrazně liší.

 

ČSOB – Smartbanking ČSOB

ČSOB mobilní banka

Rovněž ČSOB nabízí verzi pro všechny mobilní operační systémy. Nejvíce s ní asi budou spokojeni uživatelé OS Android, ale verze pro iOS a Windows Phone jsou plně dostačující.

Mnoho navíc oproti standardu však tato mobilní banka nenabízí. Přímo v aplikaci si lze jednoduše sjednat cestovní pojištění či povinné připojištění. Kreativci by mohli ocenit možnost volby/tvorby vlastního designu platební karty a její objednání.

Stabilita a uživatelské rozhraní

Celkově jde o standardní, avšak velmi stabilní a pro většinu populace bezproblémově ovladatelnou aplikaci. Pokud nevyžadujete množství extra funkcí, pak tato aplikace může být dobrou volbou.

 

Komerční banka – Mobilní banka

KB mobilní aplikace

Poslední z velké bankovní trojky, Komerční banka, rovněž nabízí velmi pěknou „appku“. Stejně jako Servis 24 České spořitelny má funkci vytváření QR kódů Zaplať mi (viz výše) a business verzi (dostupná jen pro Android a iOS). Ta je v jejím provedení podle všeho povedenější než u ČS – hodnocení plných 5 hvězd v Google play při standardním počtu hodnocení se jen tak nevidí. V aplikaci je také možno sjednat si cestovní pojištění.

Apple nadšenci ocení, že jako jediná nabízí speciální verzi pro iWatch od Applu, disponující třemi funkcemi: zobrazení zůstatku na účtu, tří posledních transakcí a mapy nejbližších bankomatů. Naopak budou velmi zklamaní po zjištění, že iPhone aplikace po poslední aktualizaci podporuje jen nejnovější verzi iOS a na starších nefunguje vůbec. Odpůrcům nové verze nezbývá než doufat v brzkou nápravu.

Stabilita a uživatelské rozhraní

I Komerční banka dala dohromady stabilní aplikaci s většinou dobře testovanými updaty. K dobré funkčnosti a ovladatelnosti přidala také další využitelné funkce a rozhodně nezklame.

 

GE Money Bank (nově MONETA Money Bank) – GE Money CZ

GE mobilní aplikace

Upřímně řečeno, soudě jen podle uživatelských recenzí je téměř škoda se touto aplikací zabývat. Do určité míry je tento závěr opodstatněný. K disposici je pouze verze pro Android a aplikace je podle všeho více nefunkční než funkční. Dle vyjádření na fórech je tento dlouhodobě žalostný stav pro velké množství klientů důvodem pro změnu banky.

Ocenit lze snad jen originalitu přístupu. Jako jediná banka nabízí přístup přímo do internetového bankovnictví ze smartphonu (z jeho webového prohlížeče), jako alternativu k aplikaci. Internetové rozhraní má sice trochu osekané funkce, ale vesměs plní, co byste od něj čekali.

Pokud tedy nepotřebujete více, než nabízí klasický internet banking a nechcete si do telefonu instalovat nové aplikace, může být GE Money zajímavou alternativou.

 

mBank

mBank mobilní banka

Úkolu sestavit mobilní bankovní aplikaci se mBank zhostila profesionálně a zároveň inovativně.

Vezměme to krátce: Podporuje Android, iOS i Windows Phone. Aplikace je „rozdělena“ na část před verifikací a po ní – jedna zobrazuje stavy účtů a nedávné transakce a druhá umožňuje nové transakce uskutečňovat, měnit nastavení apod.. mBank tak elegantně kombinuje dvě aplikace České spořitelny do jedné. Dále umožňuje zasílat platby majitelům stejné aplikace pomocí telefonního čísla i z vašich kontaktů.

Je zde možné transakce jednoduše komentovat a třídit do vlastních kategorií. Po přihlášení také můžete rovnou volat na zákaznickou linku a bez dalšího ověřování rovnou řešit Váš problém s operátorem. Pro iOS navíc podporuje přihlašování pomocí touchID.

Bohužel mBank nenabízí možnost dobít si skrze aplikaci kredit u operátora ani čerpat předpodepsaný úvěr. Na Windows Phone také chybí možnost zablokování ztracené karty a nefungují push oznámení.

Stabilita a uživatelské rozhraní

mBank nabízí stabilní aplikaci s velmi příjemným uživatelským rozhraním. Zpravidla vydává „dospělé“ nové verze, takže se při aktualizaci nemusíte příliš obávat ztráty funkčnosti.

 

Raifeisen bank – eKonto

RB mobilní aplikace

Vedení Raifeisen bank se k nelibosti mnoha svých klientů rozhodlo investovat jen do vývoje aplikací pro Android a iOS. Nabízené aplikace jsou ale vcelku povedené. V eKontu, jako v jediném, máte možnost nejen sledovat vývoj grafů podílových fondů (což umožňuje i např. KB), ale také do nich rovnou investovat. Zajímavou funkcí je sken čárového kódu zboží a vyhledání nejnižší ceny na internetu, což se zdá být praxi dobře využitelné. Chybí zde ale možnost dobíjení kreditu.

Stabilita a uživatelské rozhraní

Pro mnohé největším nedostatkem aplikace je design, jehož strohost snižuje pohodlí jejího užívání. Stížnosti uživatelů na nepřehlednost rozhodně nejsou výjimkou. Celkově je ale aplikace použitelná a pro mnohé více než dostačující.

 

Fio banka – Smartbanking

FIO mobilní aplikace

Oproti naposledy jmenované podporuje Fio banka všechny tři nejpoužívanější mobilní OS. Stejně jako mBank umožňuje získat informace o účtu bez nutnosti přihlášení a podporuje také využití touchID v iOS. Velmi ceněná je skvěle fungující funkce exportu výpisu z účtu ve formátu pdf, která u ostatních aplikací často chybí. Aplikaci je podobně jako eKontu vytýkán lehce nepřitažlivý design. Navíc nepodporuje čerpání malých úvěrů.

Stabilita a uživatelské rozhraní

Co se ale týká funkčnosti, není si na co stěžovat. Funguje perfektně. Do oběhu jsou vypouštěny pouze zralé nové verze. Často nadšené recenze mluví za vše.

 

AirBank

AIR mobilní banka

Také rychle rostoucí AirBank se aplikace velmi podařila. Pro všechny platformy jsou až na jednu výjimku vytvořeny příjemné prostředí. Onou výjimkou je iOS běžící na modelu iPhone 6 Plus, kde aplikace nefunguje vůbec a uživatelé jsou doslova znechuceni. Ostatním AirBank nabízí třídění plateb do skupin a velmi zajímavou možnost vygenerování kódu, s jehož pomocí lze vybrat hotovost na terminálech Sazky, kterých je v ČR kolem 4300. Celkem pravděpodobně tedy bude nějaký blízko. Hodit se to může například v případě, že si kartu zapomenete doma nebo Vám byla ukradena.

Stabilita a uživatelské rozhraní

Zvláště uživatelé Androidu mají aplikaci velmi rádi, s průměrem 4,8 hvězd je AirBank s přehledem nejlépe hodnocenou základní aplikací na Google Play v našem srovnání. Aplikace je stabilní, velmi rychlá a pro práci příjemná.

 

Smart Banking – UniCredit bank

UCB mobilní banka

UniCredit bank připravila svým klientům vydáním mobilní aplikace spíše nepříjemné, než milé překvapení. Pochvalu zaslouží za využití plného potenciálu QR kódů. Aplikace je schopná „PayCode“ nejen číst, ale také vytvořit a zadávat pomocí něj platby dalším. Podporuje sice verifikaci pomocí otisku prstu jak v iOS, tak v telefonech Samsung, nenabízí však mnohé hodnotné funkce a celková funkčnost je podle mnohých uživatelů pochybná. Chybí v ní např. možnost rychlé půjčky či měnit trvalé příkazy. Dále také nelze měnit datum splatnosti u příkazů standardních.

Stabilita a uživatelské rozhraní

V představení aplikace na Windows Phones Store se píše: „Bankování nebylo nikdy zábavnější a rychlejší!“ Ono bankování se pro mnohé klienty stalo vcelku složitou záležitostí. Registrace aplikace je složitá. Navíc dochází k náhodnému „zapomínání“ aplikace, takže je nutno dlouhý proces opakovat bez záruk dlouhodobého efektu. Aplikace pro Android také často vypisuje hlášku „Error“. Je-li pro vás mobilní „bankování“ důležité, doporučujeme jinou volbu.

 

 

Zuno

ZUNO mobilní aplikace

Aplikace internetové Zuno banky je asi především pěkná, stále ale pěkně funkční. Podporuje všechny standardní OS. Hned na úvodní obrazovce Vás čeká mimo stavu účtu, také graf jeho vývoje za poslední rok a rychlý přehled posledních transakcí. Mít tyto informace rychle se nám jeví jako užitečné a Zuno má za tento nápad velké plus.

U Zuno je možné si přes „appku“ v Android a iOS koupit cestovní pojištění nebo dokonce založit účet. Nezkoušeli jsme to, ale stačí prý vyplnit pár kolonek a vyfotit v aplikaci svůj občanský průkaz. Velmi originální, zábavný a efektní je také způsob navigace k nejbližšímu bankomatu či pobočce – jednoduše se aktivuje kamera a vy přímo v obrazu ulice vidíte, kudy že se máte vydat. Zuno umí (podobně jako aplikace České spořitelny) skenovat složenky a vyplňovat podle nich platební příkazy.

Bohužel funkce platby pomocí QR kódu je dostupná pouze pro majitele Účtu Plus. Aplikace postrádá možnost využití šablon platebních příkazů, což velmi komplikuje práci. Také zde není možné dobít si kredit či si vzít rychlou půjčku.

Stabilita a uživatelské rozhraní

Sice to není naše zkušenost, ale na některých zařízeních má aplikace problémy se stabilitou. V iOS často padá a ve Windows Phone a Android patří na některých zařízeních k těm pomalejším. Poslední aktualizace problémy na WP a Androidu vyřešily. Podle některých je aplikace „přeplácaná“ zbytečnostmi a hůř se ovládá. Z části souhlasíme, ale je nutno říci, že běžný uživatel se v aplikaci stále bez větších problémů vyzná.

 

Equa bank

EQUA mobilní banka

Povedenou aplikaci nabízí konečně také Equa bank a to pro Android a iOS. Standardní funkce většinou zvládá bez problému, QR platby ale podporuje jen v iOS. Na druhou stranu identifikaci za základě otisku prstu nabízí jak pro iOS tak i pro všechna zařízení s potřebným senzorem a systémem Android 6. Jako většina aplikací menších bank, ani tato nepodporuje dobíjení kreditu a rychlé půjčky.

Stabilita a uživatelské rozhraní

S funkčností aplikace nebyly problémy. Vše působí lehce a snadně. V poslední době také proběhla velmi povedená aktualizace pro oba podporované OS.

 

Shrnutí

Doufáme, že Vám toto shrnutí aspoň trochu pomohlo zorientovat se na poli bankovních aplikací. Na nás samotné nejlépe zapůsobily aplikace mBank a AirBank. Cenu za kreativitu od nás získává Zuno, ale kvůli absenci šablon je velmi nepraktická. Nebýt toho, možná by to byl náš vítěz. Navigace pomocí kamery nás ale asi ještě chvíli bavit bude.

Vcelku sázkou na jistotu jsou také aplikace tří největších bank, zvláště KB a ČSOB. Česká spořitelna má sice dlouhodobě skvěle funkční aplikace, aktualizace je ale někdy destabilizují.

Hodnocení bankovních aplikací jsme shrnuli takto:

 • Česká spořitelna – neurazí
 • ČSOB – neurazí
 • Komerční banka – business class
 • GE money bank, resp. Moneta Money Bank – špatné
 • mBank – lepší nenajdete
 • Raiffeisen bank – business class
 • Fio banka – business class
 • Air bank – lepší nenajdete
 • UniCredit – špatné
 • Zuno – neurazí
 • Equa bank – neurazí

 

Tip na závěr:

Nakonec máme pro vás malou radu pro ochranu funkčnosti vaší mobilní banky. „Store“ s aplikacemi umožňuje vypnout si automatické aktualizace jednotlivých aplikací. Doporučujeme tak učinit a počkat po uvolnění nové verze s updatem bankovní appky alespoň týden, než se objeví pár recenzí o jeho dopadech na funkčnost. Člověk si tím ušetří spoustu nervů.

Pokud je pro vás mobilní bankovnictví klíčovým kritériem pro výběr banky, vzhledem k relativně častým aktualizacím doporučujeme si před finálním rozhodnutím informace ověřit. Narazíte-li na významný update funkcí, naše shrnutí Vám pomohlo, nebo s našim hodnocením nesouhlasíte, pište nám. Rádi s Vámi budeme diskutovat!

Sdílejte

Komentáře

 

Daniel Pavliňák

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz