Tři scénáře apokalypsy: kolik peněz potřebujeme k přežití

Author: Jamiecat * on Flickr.com; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped

Sdílejte

Jednoho dne se vzbudíte a začnete se jako obvykle chystat do práce. V tom však zjistíte, že nejde elektřina, vytekla vám lednička a vy nevíte, co se děje. Vezmete do ruky mobilní telefon, abyste zavolali svému dodavateli elektřiny. Telefonní síť však nefunguje, mobilní internet je pouhé zbožné přání. Nastal Soudný den, konec světa tak, jak jsme ho znali. A zrovna na dnešek ho nikdo nepředpovídal! Podaří se vám přežít do doby, než lidstvo sebere a znovu vytvoří fungující společnost? To bude záležet z velké části na tom, jestli jste na podobnou událost dobře připraveni. Třeba kolik peněz budete mít k dispozici a jak se k nim dostanete. Kolik by to mělo být, se dozvíte v následujícím článku.

Sluneční erupce: 50 tisíc ve zlatě a hotovosti

Říká vám něco datum 23. července 2012? Že ne? Přitom stačilo málo a váš život se právě v tento den navždy změnil. Zemi ten den minula jedna z největších pozorovaných slunečních erupcí, která by nás okamžitě uvrhla do postapokalyptického chaosu. Pokud by zasáhla Zemi, tato ohromná masa energie by okamžitě spálila veškerou přenosovou síť, zničila či poškodila většinu transformátorů, spotřebičů a vesmírných družic. Celý rozvinutý svět by se okamžitě ocitl uprostřed chaosu. Velká část lidí by na obnovení přívodu elektřiny čekala několik let.

Výpadek elektřiny by během jedné až dvou nocí vedl k rabování obchodů. Obchody zůstanou nadále zavřené, dodávky potravin váznou, protože bez elektřiny není nikdo schopný koordinovat obrovské objemy přepravovaného zboží. Ale i když budou obchody plné, většina lidí si nic nekoupí. Jejich peníze se vypařily. Shořely spolu se servery, na kterých byly uloženy informace o bankovních účtech. Koho zajímá, že jste měli na spořicím účtu půl milionu? Teď si nekoupíte ani sirky.

Předpokládejme, že bude trvat několik týdnů až měsíců, než se podaří alespoň provizorně obnovit fungování společnosti. V takovém případě budeme potřebovat dostatek jídla a vody. Bez elektřiny totiž nebude fungovat ani vodovodní síť. Kolik peněz v hotovosti budeme potřebovat, abychom měli dostatek zásob na tři měsíce? Překvapivě málo. Pokud vyjdeme z toho, že spotřebujeme zhruba 9 litrů vody denně (pití, vaření, minimální hygiena), kilo potravin pro udržení síly a 30 litrů propan-butanu na vaření, stačí mít pod polštářem přibližně 10-15 tisíc. Nebude to žádná sláva, jak ostatně ukazuje naše tabulka, ale hladovět nebudeme.

Položka Množství Cena
fazole 20kg 1 600 Kč
rýže 20kg 1 000 Kč
brambory 40kg 500 Kč
jablka 20kg 500 Kč
voda 800l 4 000 Kč
plynová bomba 33l 2 000 Kč
plyn 33l 1 000 Kč
plynový vařič 1 kus 1 500 Kč
celkem 12 100 Kč

 

Pro nákup se musíme vydat tam, kde k prodeji nepotřebují elektřinu – do malých večerek, za svým zemědělcem či na tržnice, ideálně střední až větší a vietnamské. A to dost rychle na to, abychom nakoupili vše potřebné dříve, než si většina lidí uvědomí, co se děje. Potom už bude na nákupy pozdě. Teď už stačí zásoby zamknout doma a čekat, až se situace trochu uklidní.

Ačkoli na relativně klidné přežití tří měsíců stačí přibližně 10 tisíc na osobu, budeme na tom v podobné situaci tím lépe, čím více peněz budete mít v době výpadku sítě u sebe. Peníze totiž neztratí svoji cenu, naopak ji mohou získat. Z oběhu se totiž ztratí 90 % všech finančních prostředků. Ty, které zůstanou, nakonec začnou znovu cirkulovat, ale budou mnohem cennější. Ať už jde o papírové peníze, nebo zlato a stříbro. Dojde také k velkému přecenění všech komodit. Například cena televize spadne na nulu, ale ceny potravin naopak výrazně vzrostou. Ačkoli je tedy 10 tisíc teoretické minimum, pro případ sluneční erupce doporučujeme mít vždy po ruce alespoň 50 tisíc, přičemž 2/3 mohou být uloženy v drahých kovech. Zatímco peníze využijeme ihned po pádu elektrické sítě, zlato a stříbro se hodí do fáze postupné konsolidace situace.

 

Smrtící virus: čtvrt milionu až miliony na účtu

Teroristé vypustili v Americe zmutovaný virus s vysokou mírou úmrtnosti. Virus se šíří z člověka na člověka a situace se vymyká kontrole. Během několika dní je hlášen z celého světa a jeho postup se zrychluje…V Africe se objevil nový virus přenosný z člověka na člověka. Několik týdnů a měsíců doslova decimuje místní populace, až se poprvé dostane mimo kontinent. I přes veškerá opatření se začne rychle šířit po celém světě. Mrtví přibývají geometrickou řadou…

Představit si celosvětovou smrtící epidemii je také poměrně snadné. Vědci se všeobecně shodují na tom, že virové mutace mají potenciál zlikvidovat většinu našeho druhu. Smrtící epidemie je přitom mnohem zákeřnější než celosvětový výpadek elektrické sítě. Ačkoli zde se na problémy teoreticky můžeme připravit s dostatečným předstihem, reálně si vážnost situace uvědomíme až ve chvíli, kdy už je pozdě. V takovém případě jsou naše vyhlídky na přežití mizivé.

Na přežití epidemie nám totiž tři měsíce v žádném případě nestačí. Lidé se budou infikovat a umírat postupně. Můžeme předpokládat, že potrvá půl roku až rok a půl, než bude nalezen účinný lék, nebo až pomře takové množství lidí, že se virus nebude dále šířit a my budeme moci vyjít ven. Pokud by nedošlo ke kontaminaci vodovodní sítě, mohli bychom teoreticky přežít na bramborách, rýži, fazolích a jablcích celý rok. Spolu s náklady na další trvanlivé potraviny bychom se mohli vejít přibližně do 50 tisíc korun na osobu.

Jelikož veškeré elektronické záznamy o finančních transakcích nadále existují, je třeba připočíst roční náklady na bydlení. Jde o splátky hypotéky, platby za vodu, elektřinu a podobně. Pokud jsme si vzali dvoumilionovou hypotéku, zaplatíme na nákladech přibližně 14 tisíc (9 za hypotéku a 5 za jiné poplatky). Za rok tak spotřebujeme 170 tisíc. Lze tedy počítat s tím, že 250 tisíc na běžném a spořicím účtu a v hotovosti by mohlo výrazně zvýšit naše naděje na přežití. Peníze, které získáme až po podepsání nějakých dokumentů, nám jsou k ničemu. Jakmile totiž vyjdeme ven z našeho obydlí, vystavujeme se reálnému riziku nákazy.

Pokud dojde ke kontaminaci centrálního vodovodního systému, budeme potřebovat miliony korun, které budou k dispozici do několika dní. Pro přežití totiž bude potřeba dům stranou od větších měst, který má vlastní zdroj pitné vody. Abychom takový dům našli v řádu dní, budeme muset jeho reálnou cenu výrazně přeplatit. Naše rada tedy zní: vždy mějte na účtu volných pár milionů. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

Válka: 600 tisíc v cizí měně

Pokud nedojde k celosvětové nukleární válce, ale půjde třeba jen o válku občanskou nebo evropskou, můžeme utéci někam, kde se neválčí. Pravda, budou nám tam patrně spílat do kolonizátorů a poženou nás zpátky, ať se bráníme se zbraní v ruce. Ale pokud budeme mít dostatek peněz, třeba nás vezmou na milost.

Pokud udeří válka, jsou nám peníze prakticky k ničemu. V rozvrácené společnosti nemají cenu ani textilu, ze kterého byly vyrobeny. O něco lépe na tom bude zlato a stříbro. Ale naše babičky dobře věděly, že ani zlata se člověk nenají. Proto je v době válečné také skoro bezcenné. Další problém se zlatem je ten, že když ho taháte přes válečnou zónu, patrně vás o něj někdo okrade. Stejně tak o peníze, pokud by to snad vypadalo, že mají stále nějakou hodnotu.

V takovém případě se nám tuze hodí některá z internetových peněženek, případně účet u zahraniční banky a v cizí měně. Koruna či euro budou v případě evropské války bezcenné měny, zatímco hodnota dolaru bude plus mínus stále stejná. V případě, že tedy budeme schopní rychle převést své peníze na účty v cizí měně a zaplatit pašerákům, aby nás dostali pryč z válečné zóny, bude záležet už jen na tom, kolik peněz si s sebou odneseme.

Cenu za převod je těžké odhadovat, ale počítejme s 10 tisíci dolary, tedy asi čtvrt milionem korun v hotovosti. V nové zemi se budeme muset adaptovat, to potrvá průměrně přibližně rok. Projít všemi úředními kolečky, naučit se jazyk, začít zde vydělávat. Pokud bychom utekli do Ameriky a zvolili si Nové Mexiko, které je jedním z nejlevnějších míst k životu v USA, byly by naše životní náklady asi o polovinu vyšší než v České republice. Vyjdeme-li z průměrné mzdy a zaokrouhlíme ji na čistý příjem 20 tisíc, budeme potřebovat minimálně 12 x 30 tisíc. Spolu s penězi za převaděče a dopravou to činí více jak 600 tisíc korun.

 

 

Sdílejte

Komentáře

 

redakce

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz