4 prosté důvody, proč bude Putin za pár let žebrat o chleba

Author: kishjar? on Flickr.com; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped

Sdílejte

Rusko pomalu krachuje. Prozatím pomalu. Zatímco se naše ekonomika v posledních letech pohybuje v červených otáčkách, ruský národ má noc co noc více objektivních výmluv pro neklidný spánek. Co všechno a jak dlouho ještě Rusové vydrží? A proč to všechno zase odnese McDonald’s?

 

Ruské ekonomice se dlouhodobě nedaří. Soukromé firmy krachují, noví zahraniční investoři nepřicházejí a jen od roku 2013 počet lidí žijících v chudobě narostl o 50%. Dnes jich tak v Rusku žije přes 22 milionů. Prognózy na další léta – dokonce i podle ruských ekonomů – rozhodně nevypadají pozitivně. Co že Rusko do této situace dostalo?

 

Prostě ropa

Ať už věříte více či méně konspirativním teoriím o původu nedávného poklesu cen ropy na světových trzích nebo ne, vliv tohoto poklesu na ruskou ekonomiku je větší než pouze velký. Příjmy z ropného průmyslu tvoří celou polovinu tamního státního rozpočtu. Když se v únoru ceny ropy na barel dotkly 30 dolarů za barel, což je polovina ceny z doby před půl rokem, museli být naši východoslovanští bratři překvapeni alespoň tak, jako průměrný obyvatel Krymu před dvěma lety na jaře. 19 miliard dolarů, které by jim chyběly v rozpočtu, pokud by cena za barel nevzrostla, člověk jen tak na ulici nenajde. I když, jak se říká, v Rusku je možné všechno.

Pozn.: Ještě do roku 2014 byla cena za barel ropy stabilně nad 100 dolary za barel, takže současný růst přibližně k 50 dolarům je sice lepší než další pokles, ale v Kremlu asi ještě šampaňské proudem neteče.

 

Prostě logika

Člověk nemusí být profesorem ekonomie, aby věděl, že pokud lidem seberete více z toho, co vydělají, nebudou tak motivovaní vydělávat. Když vám umírá ekonomika, je zvyšování daní jako úder loktem do spánku. Raději tedy nedělat. Dilema nastává, pokud zrovna potřebujete investovat do modernizace armády. Výběr byl učiněn a zvednutí daní roku 2012 je považováno za hlavní spouštěč současné krize.

 

Prostě státní podniky

Po návštěvě jednoho nejmenovaného velkého českého státního dopravce (který je, alespoň co já pamatuji, asi kvůli vzpouře osudu, rok co rok ve ztrátě) mi jeden přítel podnikatel referoval: „Byly asi dvě hodiny odpoledne, vcházím do velké haly, abych se dostal k místnosti, kde se má konat jednání. Pak vidím, jak sebou někdo na lavičce u stěny kousek ode mě prudce škubl, jak se probudil, když jsem procházel kolem. Zívá, mne si oči a u toho mě hlasitě zdraví …a já si říkám, tohle se může stát jenom ve státním podniku.“

Třeba by to ve Švýcarsku fungovalo skvěle. Možná nějak i v tom Německu. Ruským gigantům ale státní vlastnictví zjevně nesvědčí a jejich neefektivita je o změnu volající.

 

… a nakonec Prostě sankce

Sankce rozhodně nejsou alfou a omegou ruského pádu. Podle profesora Inozemtseva z Moskevské Ekonomické University nejde ani o cenu ropy, ani o sankce, ale o strukturální slabost ruské ekonomiky. Hroutícímu se Rusku ale reakce zbytku světa na anexi Krymu rozhodně nepomohly a ekonomické sankce mu dodnes zasazují kruté rány.

 

Když se dva perou, třetí brečí

…nebo tak nějak to bylo. Svět je nefér. Klidně si podnikáte, vyrábíte jeden skvělý hamburger za druhým, když je najednou všechno jinak. Politici se hádají a chudák McDonald to zase odnese. Po tom, co byly na Rusko uvaleny sankce, začaly ruské úřady z neznámých důvodů důkladnou hygienickou masáž frančíz McDonald’s a několik z nich nechali zavřít – museli tam mít spoustu myší a nepořádek… nebo zapomněli na okurku…

Sdílejte

Komentáře

 

Daniel Pavliňák

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz