5x o práci s generací Y: Japonci se udřou k smrti a Brazilci chtějí hlavně dobrou partu

Author: Theodor Hensolt, Street Fotographer on Flickr.com; License: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/; Mods: Photo croped

Sdílejte

Celkem 37 % Japonců z generace Y předpokládá, že bude pracovat až do smrti, zatímco mezi mladými Španěly tomuto scénáři věří pouhá tři procenta. Indové pracují v průměru 52 hodin týdně, „líní“ Řekové 47 hodin a Němci 43 hodin. Pro 9 z 10 Brazilců je důležité pracovat se skvělými lidmi, zatímco polovině Japonců je povaha kolegů ukradená. Zjistil to alespoň celosvětový výzkum společnosti Manpower provedený na vzorku 19 tisíc lidí ve věku mezi 20 a 34 lety a 1500 náborářů v 25 zemích světa. Bohužel bez České republiky.

 

Mexičani jsou optimisté, Řekové pesimisté

Téměř dvě třetiny mladých jsou přesvědčeny, že pokud by zítra přišli o zdroj svých příjmů, do tří měsíců si najdou stejně dobrou, nebo dokonce lepší práci. Nejpozitivnější jsou v Mexiku, Číně, Švýcarsku a Německu (téměř 80 %), naopak největšími pesimisty jsou Japonci, kde tento názor sdílí pouze třetina mladých. O tom, že by zvládli rychle překonat ztrátu současného zaměstnání, je přesvědčena také pouze polovina Italů a Řeků, což nás vzhledem k tamní situaci na trhu práce příliš nepřekvapí.

 

Japonci dřou do úmoru, Španělé mají siestu

Podobně pesimističtí jsou mladí Japonci i co do věku odchodu do důchodu. Celých 37 % z nich předpokládá, že budou jednoduše pracovat tak dlouho, dokud neumřou. Vzhledem k jejich pověstné dlouhověkosti a vzhledem k tomu, že zábava v práci je pro ně cizí slovo, jde o velmi chmurnou vyhlídku. Naopak ve Španělsku si s nějakou prací příliš hlavu nelámou. Jen 3 % mladých zde má pocit, že budou muset pracovat až do své smrti. Možná je to však způsobeno tím, že třetina z nich vůbec práci nemůže sehnat.

Co se týče celosvětového průměru, je generace Y připravena na pracovní ultramaraton, který však poběží střídavě rychleji a střídavě pomaleji. Obecně také neočekává, že nepůjde o kontinuální vývoj směrem kupředu, ale naopak předpokládá různě intenzivní pracovní vlny. V odchod do důchodu v 60 letech se zlatými hodinkami za 40letou službu u jednoho podniku dnes už nikdo nevěří. Více než polovina mladých má podle průzkumu pocit, že bude pracovat déle než do 65 let, 27 % potom předpokládá, že bude pracovat do 70 let. Práci až do smrti očekává celosvětově 12 % mladých.

 

Líná generace? Řekněte to Indovi

Zvykli jsme si na to, že mladí lidé mají punc lenochů s ručičkami dozadu, kteří obrážejí food festivaly a práci moc nedají. Průzkum však ukazuje něco zcela jiného. Téměř tři čtvrtiny mladých pracují déle než 40 hodin a téměř čtvrtina pracuje více než 50 hodin týdně. Čtvrtina má také dvě nebo více placených zaměstnání. Nejlépe se mají mladí Australané, kteří drží klasických 41 hodin týdně, zatímco Němci pracují 43 hodin, Řekové 47 hodin a mladí Indové dokonce v průměru 52 hodin týdně.

 

Kariéra podle pravítka? Ani náhodou!

Mladá generace je velice dynamická. Je ochotná pracovat do úmoru, ovšem ne po celý život. Mladí lidé preferují spíše ony kariérní vlny než horolezecký žebřík svých rodičů. Každý čtvrtý plánuje v průběhu života významné kariérní pauzy, což ovšem v kontextu výzkumu znamená měsíc a více dovolené v kuse. Popravdě, za významnou kariérní pauzu bychom považovali spíše 3 a více měsíců, ale budiž. Jelikož jsou mladí lidé dynamičtí maratonci, dívají se častěji než jejich rodiče o krok dopředu. Na to, co je čeká za humny. Ačkoli se zajímají především o peníze, jistotu zaměstnání a volno, přemýšlejí při výběru práce také o tom, jestli jim konkrétní pozice pomůže v budoucnu zvýšit svoji zaměstnatelnost. Důležité pro ně také je, aby pracovali v dobrém kolektivu a měli pružnou pracovní dobu.

I když, není kolektiv jako kolektiv. Dobrou partu požaduje 9 z 10 Brazilců, ale pouze polovina Japonců. Ti se také příliš nestarají o doplňkové penzijní programy. Proč také, když se důchodu nedožijí. Naopak na firemní důchodové programy nedá dopustit 80 % Indů.

 

Fluktuanti? Ale kdeže…

Ačkoli se o generaci Y často mluví jako o generaci fluktuantů bez loajality, v lepším případě o generaci, která hledá sama sebe, výzkum ukazuje něco trochu jiného. Pokud dostanou šanci na růst, zůstanou mladí lidé velmi rádi u svého současného zaměstnavatele. Otázka tedy zní, jestli vysoký počet fluktuantů nevypovídá více o zkostnatělosti současných firem a jejich přestárlého vedení, které nedokáže mladým lidem nabídnout dostatečně atraktivní vyhlídky pro osobní rozvoj.

Ačkoli dvě třetiny mladých plánují zůstat u svého zaměstnavatele několik let a déle, celé dvě třetiny zároveň odmítají zůstávat na jedné pozici déle než dva roky. Třetina lidí potom nevydrží na jedné pozici déle než rok. Souvisí to s tím, že generace Y neustále vyhledává nové příležitosti a výzvy. 10 let na jednom místě a následný posun na křeslo asistenta náměstka dnes už nikoho neláká. Aby taky ano, když se před námi otevírají nové, skvělé příležitosti.

 

Sdílejte

Komentáře

 

David Píta

 
RSS | © Copyright 2015 Finpark.cz